Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Çin'den İthal Edilen Dental Frezeler
Merhaba arkadaşlar.
Çin'den dişhekimliğinde kullanılan 1200 adet küçük dental freze ithal etmek istiyorum. Orada bulunan bir firmayla görüşmelerimi ve bağlantılarımı yaptım. Ürünler bana hepimizin bildiği uluslararası bi kargo firmasıyla gönderilecek. Ancak tam bu noktada gümrük işlemleri, gümrük ve diğer vergiler hakkında hiç bir bilgim yok. Ürünlerin GTİP numarası 90.18.41.00.0011.000 yada 90.18.41.00.0012.000 (tam emin değilim). Ürünlerin Çinden alış değeri 400 USD. Bunların gümrük vergileri ve varsa diğer vergileri ne kadar civarındadır? Ürünler gümrük işlemlerine girdiğinde ve vergileme işlemi yapılırken ödemem gereken vergi çıkarsa ben bu ödemeyi nereye nasıl yapabilmekteyim? Bulunduğum il içinden herhangi bi yere ödeme yapmam mumkunmu? Bu ürünleri Çindeki firma bana hediye yada numune seklinde gönderdiği taktirde vergiden muaf tutulabilirmi? Bu gümrük işlemleri ortalama ne kadar sürede tamamlanıyor. Bütün gümrük işlemleri ve vergilendirmeyi sorunsuz şekilde bitirdikten sonra kargo firması ürünü kargodan alıp bana teslim ediyormu yoksa benmi gidip gümrükten almak zorundayım? Bütün vergilendirmelerden önce gümrükte yapılan değer tespiti hangi kriterlere göre yapılıyor? Bu değer tespiti Çindeki firmanın belirttiği fiyat değerine göremi yoksa Türkiyedeki değeri üzerindenmi işlem yapılıyor? Ürünlerin her türlü vergiden muaf tutulabilmesi için belirli bir fiyat limiti varmı?
Arkadaşlar bilindiği gibi ülkemizde bir cok gümrük müşavirliği firması var. Aslında bu tür işlemleri bu firmalar aracılığıyla yapmamızda fayda var. Ancak Bazı durumlarda bütün masraflar üst üste bindiğinde alış fiyatıyla bizim elimize ulaştığı anki fiyat arasında dağlar kadar fark olabiliyor. Son sorum ise bu gümrük müşavirliği firmalarının hizmet bedellerinin ortalama ne kadar olduğu ve neye göre değiştiği olacak.
Hepinize çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey