Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İthalat Esnasında gözetim uygulamasından dolayı fazla ödenen KDV ve bunun gider gösterilmesiMerhabalar,
Öncelikle konu hakkında verceğiniz cevap ve yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.

İthalatta gözetime tabi olan bir malın ithalatını yaparak satışını gerçekleştirdik. Bu ürünü aylık periyotlar halinde ithal etmeye devam edeceğiz. Bu üründe ağırlığa göre hesaplanan kıymet değer üzerinden yaklaşık 40.000 usd kdv ödedik. Müşteriye yaptığımız satıştan ise yaklaşık 10.000,00 usd kdv alacağız. İthalat esnasında ödediğimiz KDV ile nahsuplaştığımızda bile 30.000 usd lik bir KDV alacağımız oluyor. Bizim şu anda yurt içinde başka satışımız olmuyor. Satışı gamımız ithalatta gözetime tabi olan bu üründen oluşuyor. Sürekli bu şekilde bir KDV alacağımız kalıyor. Acaba gelecek ay ithalat yaptığımızda ödemek zorunda olacağımız ithalat kdv yi içeride alacağımız olan bu kdv den mahsuplaşabilirmiyiz. Örneğin bir sonraki partimizde karşımıza yine 35.000,00 usd lik bir KDV ödemesi çıkarsa, bizim bir önceki ithalatımızdan 30.000,00 usd lik alacağımız var bu rakamı düşelim biz de 5.000 usd KDV yatıralım ve ithalatımızı yapalım diye biliyormuyuz.

Diğer bir konu da, fazla ödedeğimiz bu KDV yurtdışı diğer gider olarak gözüküyor. Bunu mahasebeleştirirken gider olarak yazabiliyor muyuz. Muhasebecimiz yazamayacağımız şeklinde yorum yapıyor fakat böyle olunca aslında elimizde olmayan ve KDV olarak ödediğimiz 30.000 usd kar olarak gözükecek ve biz bunun bir de gelir vergisini ödemek zorunda kalacağız.


Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey