Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Question 5 kerelik 75 € Muafiyeti
Merhaba arkadaşlar;

Gümrük bakanlığının sitesinde okuduğum kadarıyla

"posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 75 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, yılda en fazla beş kere kullanılabilir." yazıyor.

Sormak istediğim soru şu;gerçekten bu 5 seferlik süreç takip ediliyor mu?Eğer takip ediliyorsa neye göre takip ediliyor?Adrese göre mi isme göre mi?

Ben 1.5 yıldır muhtelif çin kökenli internet sitelerinden şahsi veya eş dost için alış veriş yapıyorum.Genellikle adres aynı kalmak şartıyla isim üzerinden oynama yaparak bu işlerimi yapıyorum.Çift ismim olduğu için (örn: ali veli yılmaz) bir seferde ali yılmaz bir seferde veli yılmaz gibi kombinasyonları kullanarak alıcı bilgilerini dolduruyorum.PTT de hiç bir sorun yaşamıyorum fakat bu durum gümrükte başıma iş açar mı?

Birde satıcıyla görüşüp düşük fiyat etiketi yapıştırmasını istesem fark edilir mi?Genelde kargo içeriğinde fatura olmuyor.

Saygılar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey