Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: LC Presentation Period


Merhaba ,

LC de 48. madde presentation period : within 21 days after shipment date but within the LC validity .

Buna göre ;
1- evraklar yükleyici tarafından yurt dısı bankaya mı 21 günde teslim edilecek yoksa Türkiyedeki bankaya evrakların varıs süresi mi 21 gündür ?
* Evrakların bankanıza geleceği maksimum süredir.

2- Konşimentoda issue date 06.10.2011
On board date : 13.09.2011

On board tarihi +21 gün içerisinde mi evraklar Türkiyeye gelmeli ?
Yoksa Issue date + 21 günmü ?
* Konşimento düzenlenme tarihinden itibaren +21 gün. Yani konşimento düzenlenmiş, invoice hazırlanmış ve malın gümrük işlemi yapılmış, evraklar bankaya teslim edilmiş ve size gönderilme aşamasına gelmiş.

3- Akreditif bedeli yaklaşık 1 milyon USD Ve biz ithalatcı firmayız. Malzeme Çinden geliyor. toplam 39 konteyner . Ancak gelen malzemenin standart dısı oldugunu ve bizim
talep ettiğimiz kalitenin dısında geldiğini ögrendik ve malı cekmek istemiyorum.
Ordinoyu almazsak liman ve acenta acısından herhangi bir ekstra yaptırımı varmı ? Millileşmesi dısında ? Demoraj ve ardiye için yurt dısı acentaya dönerler mi ?
* ürünün istediğiniz gibi olması için en başta gözetim raporu isteyebilirdiniz ve bunu tüm düşündüğünüz detayları isteyebilirdiniz. şuanki durumda teknik, yasal sebepleriniz olmalı ki bu malı çekmeyin aksi halde bankanız kendi yükümlülüğünde olduğundan evrakları size teslim etmek isteyecektir ve siz de almamak için geçerli sebep sunmalısınız. Aksi halde uluslararası mahkemeye gidersiniz işin sonunda ve gelecek karara göre bankanız o ödemeyi karşı tarafa yapacaktır vadesi geldiğinde.
Limana ulaştıktan sonra tüm evraklar ve kayıtlar faturadaki firma unvanınıza çıkacağı için bu masraflar size yansıtılır.

Ve akreditifte teyid : MAY ADD olarak düzenlendi ( İhracatçı firmanın talebi üzerine )
Ancak LC teyidlide olsa teyidin lehdar banka tarafından yapılacağı belirtilmemiş , bu durumda teyid amir bankaya mı aittir ?
* Normal şartlarda teyidi her zaman ihracatçı ister ve aksi bir anlaşma yok ise teyit banka masrafı ihracatçıya ait olur.

Bizim akreditifi actıgımız banka evraklarda rezerv olmaz ise kendilerinin ödemek zorunda oldugunu , ve biz onlara ödeyene kadarda faiz işleteceklerini soyluyor.
Bankalar cok kolay rezerv buluyor bu gibi durumlarda biliyorsunuz , bankaya bilgi verdim rezerv bulun biz ödemek istemiyoruz diye.
* Verilen bu bilgi doğrudur. Eğer geçerli bir red sebebini varsa örneğin iplik istediniz faturada iplik, konşimentoda iplik yazıyor ama firma kumaş göndermiş, ödeme yapmazsını. ama herşey LC şartlarına uygun ama siz kendi mali durumunuz ya da keyfi sebeplerle ödeme yapmak istemiyorsunuz, bu bankanızı bağlamaz banka kendi sorumluluğu olan ödemeyi yapmak zorundadır sizin hesabınızdan.

Tüm bunlara göre , malı cekmezsem ( yarın limana geliyor ) ve ödemeyi yapmazsam , herhangi bir kurum tarafından bir yaptırım veya baska dikkat etmem gereken bi husus varmı ? Bu konuda deneyimi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
* İş tamamen ulusal ve uluslararası hukuk mercilerine gönderilir mağdur olan firmalar tarafından. Ve uluslararası mahkeme masrafları tahmin edebileceğinizden daha yüksek olacaktır.

Son olarak, bu malı çekmek istemiyorsanız ve bankanızda ödeme yapsın istemiyorsanız geçerli bir sebebiniz olmalı. Keyfi hareket edemezsiniz.

Kolay gelsin ,
__________________
V.Hakan DINC
Dis Ticaret Yoneticisi
Mobile: 05497278080