Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Katar'dan Oomobil Getirme
Merhaba
Yaklaşık 3,5 yıldır Katar'da çalışıyorum. 6 -7 ay sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapmayı planlıyorum. Bu sürenin sonunda mümkün olursa, beraberimde bir otomobil de getirmek istiyorum. Bu konuda bilgi rica ediyorum. Şimdiden Teşekkürler.
Forumlardan anlayabildiğim kadarıyla getirilecek aracın 3 yaşını geçmemiş olması ve aracın CIF değeri üzerinden ÖTV ve sonrasında da bu iki değerin toplamı üzerinden KDV ödemem gerekiyor. Benim sormak istediklerim ise;
1- Bildiğim kadarıyla aracı CIF değeri Türkiye'deki o yıla ait CIF değeri üzerinden alınıyor. Bu CIF değerini nereden bulabilirim ? (Sanırım benim burda satın aldığım/alacağım değer, faturası olsa daih, dikkate alınmıyor)
2- Aracın Türkiye'de tam olarak modeli vb. tutmuyorsa, CIF değeri ne üzerinden belirleniyor (Bildiğiniz gibi ülkeden ülkeye model ve motor seçenekleri değişebiliyor)
3- Aracın sıfır alınmış olması mı gerekmektedir? Yani 3 yaşından küçük bir 2.el otomobilde Türkiye'ye bahsettiğim mevzuat kapsamında getirilebilir mi?
4- Yukarda bahsettiğim ÖTV ve KDV haricinde ödeyeceğim herhangi bir ekstra vergi var mıdır?
5- Aracı kesin dönüş zamanı kendim getirebilir miyim? (Karayoluyla kullanarak yani?)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey