Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: internetten alınan elektro gitar

Alıntı:
GeeHuN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,
Almanyadaki bir internet sitesinden geçen hafta 500euroluk bir elektro gitar aldım. DHL ile gönderimi yapılıyor. Ürün faturasıyla birlikte gelecek.
Öğrenmek istediğim teslim alırken hangi işlemleri yapmam gerekiyor? Nasıl bir süreç işliyor? Bana DHL firması ulaşıp ürünü gel almı diyecek yoksa bir gümrük müdürlüğündenmi ben gidip teslim alıcam?
Ne kadar ücret ödemem gerekir aşağı yukarı?
Benden hangi belgeleri isterler?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bugün ürünü Topkapı AVPİM den teslim aldım. Süreci belki merak edenler olursa diye paylaşmak istedim.
Ürün almanyadan kargolandıktan 4 gün sonra TRye ulaştı. bende DHLi aradım. ürünün PTT kargo ile geldiğini söylediler ve CL ile başlayan barkod kodunu ilettiler. 5gün de pttden bildirim gelmesini bekledim ama gelmeyince PTTyi ben aradım. gelip alabilirsiniz dediler. bu sabah Topkapı AVPİM e gittim. 8.30da iş başı yapıyorlarmış. tam açılışında gittim bomboştu. uzun bi koridorda hem vezneleri hem depoları var. barkod numarasını söyledim bana bi koli numarası verdiler. koli nosuyla gönderim kağıdını bulup verdiler. sonra depo kısmına yönlendirdiler. koliyi getirdiler açtık baktık faturasıda içindeydi. faturadaki kargo ücretini çıkartarak kalan tutardan %18 vergi ödedim. 2tl de depoya masraf ödedim. işim yarım saatte bitti. bu kadar kolay olacağını hiç beklemiyordum.
benden nüfus cüzdanı dışında hiç bişey istemediler.