Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: transitt


Alıntı:
ilyada´isimli üyeden Alıntı
çok tşk yardımlarınız için bu işlemde malların türkiyeye gelip tekrardan evrakların değişip sevki gerekiyor değil mi? direkt olarak mısırdan amerikaya gönderme durumunda sadece invoice değişip diğer evraklar aynı kalıyor sanırım.. Aynı zamanda ürünlerin etiketini made in Türkiye yazdırırsak bu sefer de gümrük aşamasında başımız belaya girebilir mi ?
Eşyaların tr ye gelmesi şartı yok. Direk mısırdan abd ye sevk ettirebilir  ve evraklarınızı buradan düzenleyebilirsiniz. Bu durumda  TR de gümrük le işiniz olmayacak işlemlerinizi bankanızdan sonuçlandıracaksınız. Detaylarını bankanızla görüşmenizde yarar vardır.

Menşe konusu farklı bir durum, menşe tasdiki ticaret odasının tasarrufundadır. O konu ile ilgili olarak Ticaret odası ile görüşmeniz gerekir. Çünki menşe tasdik ederken sizden yurtdışından gelen belgeleri ve TTF nu isteyecekler. Onlarla uygunluğunu kontrol ederek tasdik edecekler.


Crab77 arkadaşın bahsettiği madde
gerçi onların eşyaları tr gümrüğüne girmiş ve menşei görülmüş sizin durmunuzla bire bir aynı değil ama bilginiz olsun diye ekliyorum

MADDE 56- 1. Gerek üzerlerinde, gerek iç ve dış ambalajlarında üretildiği ülkeden başka bir ülke ürünü olduğunu gösteren veya böyle bir izlenim uyandıran isim ya da simgeler taşıyan eşyanın Türkiye'ye ithaline izin verilmez. Bu gibi eşyanın Türkiye'den transit geçişine veya antrepo ve benzeri yerlere konulmasına ya da yeniden ihracına Müsteşarlıkça izin verilebilir