Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart ilk ihracat denemesi
p, li { white-space: pre-wrap; } Selamlar,

Afyon'da yeni kuruılmuş bir şahıs işletmesinin sahibiyim. (Yarın ticaret odasına kaydımı yaptırıyorum.).
İzmit'te ağabeyime ait olan ltd şti tarafından üretilen verniksiz ahşap sandalyeleri, ispanya'daki bir firmaya ihraç etmeyi planlıyorum. (numuneler kabul edildi. Yarın kesin onay gelecek)İzmitteki şirketin kapasite raporu alabilmesi için gereken süre ve yasal prosedürler (ruhsatta isim değişikliği vs.) maalesef ürünün nakliye firmasına teslim tarihine yetişmiyor.
Dolayısıyla, mobilyaları örneğin 5000 TL+KDV ye izmitteki firmadan alıp 10000 TL bedelle ben ihraç edeceğim. Gerekirse kdv'yi geri almayacağım.Malın çıkış noktası İzmit, faturayı ise Afyon'daki firma olarak ben İzmit'e gittiğimde düzenleyeceğim.
Ege ihracatçılar birliği üyeliği'nin Afyonda şu anda temsilcisi yok(muş). Üyelik işlemlerinin bikaç gün süreceği söyleniyor.
25 aralık tarihinde malı izmitten yüklemeyi planlıyoruz. İlk defa ihracat yapacağım.Sorularım şunlardır:* İzmit'te ihracatçılar birliğne kayıt olmamın bir sakıncası var mı?* Gümrük danışmanını izmitten mi bulmalıyım?* Buradan (Afyon'dan) İzmite hangi resmi evrakları edinerek veya yanıma alarak gitmeliyim? (izmit-afyon 5.5 saat, 340km)* 25 aralıkta malı nakliye firmasına teslim edebilmem için önce hangi işlemlere ne zaman, nereden başlamalıyım?Teşekkürler.


özer

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey