Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Paypal İle Ödeme


Sn, caryczop

İthalat bedellerinin ödenmesi
MADDE 12 – (1) İthalat bedelleri, banka kaynaklarından, ithalatçıya ait döviz tevdiat hesaplarından, alışı yapılmamış ihracat bedelinden, kredi kartından veya sermaye hareketlerine ilişkin hükümler çerçevesinde sağlanan kredilerden karşılanmak suretiyle bankacılık teamüllerine ve alıcı ile satıcı arasındaki sözleşmelere uygun şekilde Türk Parası veya döviz olarak ödenir.


İthalat bedellerinin ödenmesi TPKK 32 sayılı kararın yukarıda belirtilen maddesi kapsamında yapılmaktadır. İthalat bedellerinin yurt dışına ödenmesi sırasında, gerek, banka hesabınızdan veya gerekse Kredi kartınız üzerinden yapınız, mutlaka bankanıza bu ödemenin İthalat bedeli olarak yapıldığını belirtmeniz gerekir. Ödeme gerekçesi olarak İthalat bedeli olduğu belirtildiğinde, ödeme gerçekleştikten sonra bankalar, gümrüğe ibraz edilmek üzere Transfer Bildirim Formu vermektedirler.
Konu hakkında Bankanızın Kambiyo bölümü ile görüşürseniz daha geniş şekilde sizi aydınlatacaklarını düşünüyorum.


DHL nin aktarma ücreti talep etmesi normaldir.
Siz eğer bu ürünün gümrük işlemini İstanbul gümrüğünde yaptırtsaydınız, gümrük işlemi bittikten sonra DHL size teslim ederdi. Ama siz başka bir gümrüğe aktarma talep ettiğiniz için, bu aktarma işlemini sizin ödediğiniz taşıma ücreti ile karıştırmayınız. Aktarma işlemi gümrükler arası ek bir işlem gerektirdiğinden bunun için ücret talep edilmiştir.

Saygılarımla,
__________________
Zafer Bulam
Gümrük Müşaviri-Eğitmen
0(532) 446 62 44
zbulam@hotmail.com