Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: GMD'den Gümrük Müşavirliği Sınavlarına Hazırlık Kursu


Alıntı:
asiyan´isimli üyeden Alıntı
Sayın Commer bu şekilde yorum yaparak alınan eğitimlerin hiç bir sonuca götürmeyeceğini ileri sürmenizi açıkçası doğru bulmuyorum.
Uygulamada mevzuatta bulunan herşeyi yapmanız imkansız.
Eğitimin kalitesine ve eğitmene bağlı olarak verilen bilgiler amacına ulaşabilir de.
Size bilgi ve birikimlerinizi aktaracağınız bu tür bir kurs için teklif verilse idi, "yok hayır, benim anlattıklarım işinize yaramaz, ben o kadar şey görüdm, yaşadım tecrübe ettim ama hiçbir kıymeti ve hükmü yok, ya kendiniz birebir yaşayarak öğrenin ya da açın kanunu okuyup öğrenin" mi diyeceksiniz? Eğer derseniz o zaman ben sizin hiçbirşey bilmediğnize ve kendinize güvenmediğinize inanırım.
Hiçbir eğitim yoktur ki faydası olmasın.
Yaklaşık 1,5 yıldır gümrük işindeyim ve bu işe girmeden önce sayısını unuttuğum eğtimlere gittim. Yeri geliyor, eğitimde öğrendiğim bilgiler sayesinde mantık yürütebiliyorum ve yeri geliyor ki mevzuatı açıp bakmaya, bakarsam da madde numarasını öğrenmek için bakıyorum.
Düşüncenize saygı duymakla beraber, sizin gibi düşünen eğitim karşıtı demem biraz sert olur ama hani ılımsız eğitim sempatizanı düşünenler sebebiyle, ülkemizde genel bazda düşünce körlüğü yaşandığı kanaatindeyim. Eleştirimi kişisel olarak algılamanızı istemem kesinlikle. Çünkü başta da değindiğim gibi eğitimcinin kalitesi, tarzı, formasyonu büyük etken.

Sayın asiyan
yazdıklarımı özelliklede alıntı yaptığım satırları tekrar okuyun ben eğitime karşı falan değilim

Alıntı:
commer´isimli üyeden Alıntı
mevzuat ve uygulamaya dayalı bir meslek ders dinleyerek öğrenilmez helede 1-2 aylık kurs içersinde hiç öğrenilmez
Benden size tavsiye bu tip kurslarla paranızı sokağa atmayın. Kendiniz sıkı sıkı kanunları yönetmelikleri, tebliğleri vs bol bol okuyun 2 defa, 3 defa, yüksek sesle, hatta okurken kaydedin sonra dinleyin kurstan çok daha fazla faydasını göreceksinizdir.
En az sizin kadar eğitimden yanayım belki de sizden daha da çok, bunu tartmanın ölçüsü yok maalesef, yazdığım satırlarda kendiniz çok çok sıkı çalışın, hatim edin, ezberleyin tavsiyesi var.
Benim söylemeye çalıştığım şey mevzuat ve uygulama dinleme ile öğrenilmez imtihanda uygulama zaten yaptırmıyorlar geriye mevzuat kalıyor. bunuda ezberlemeye dayalı yapmanızı tavsiye ediyorum
Kursta anlatılacak olan şeyleri ezber yoluyla kendiniz yapın tavsiyesi benimki.

Kanun yada tebliğlerden bir madde yi size biri okusa 10-15 kelimelik bir paragraftan aklınızda sadece 3-5 kelimesi ancak kalır. Bu size göre eğitimse kursa tabiki gidebilirsiniz. Kimse de mani olamaz.
Ben şahsi fikrimi belirttim kanun ve mevzuatların dinleyerek öğrenileceğine inanmıyorum.

başka bir konuda soruların % 40 civarı Türkçe,Matematik,Vatandaşlık bilgisi , Atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi bunu da göz önünde bulundurun