Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Çin'den Tekerlekli Ayakkabı


Alıntı:
kor´isimli üyeden Alıntı
Sayın İmza ve Sayın Commer cevap verdiğiniz için teşekkür ederim,
Sayın Commer, evet almak istediğim ürün resimdeki gibidir. Bağlayıcı tarife olması, benim bu ayakkabıyı ithal etmemde ne tür bir sıkıntı çıkartır? % 16,9 gümrük vergisi ve % 8 kdv haricinde extra bir masrafım olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim
Saygılar
Şimdi kafanız bayağı karışacak
Eşyanızla ilgili Tarife tesbiti çok önemli dir. Yukarda ve burda verilen bilgiler ışığında değerlendiriniz. Aralarında büyük fark var. kendinize Sağlam bir gümrükçü bulun eşyanızı sağlıklı bir şekilde birlikte değerlendirin.Forumlardan alacağınız bilgiler sadece ön bilgilerdir.

Yukarıda verdiğim resimli bağlayıcı tarife 9506.70.30.00.00 pozisyonudur
GV 2.7 KDV %18 CE uygunluk belgesi gerekir

ayrıca müsteşarlığın tarife saptırması ile ilgili geriye dönük taraması mevcuttur yazısı aşağıdadır.

T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.00.09.310.2429
Konu : Patenli Ayakkabı
480

16.11.2007 / 32484
GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

Müsteşarlığımıza intikal eden bilgilerden, çeşitli firmalar adına tekerlekli patenler için 9506.70 tarife alt pozisyonu üzerinden verilmiş BTB’lerin, farklı içeriğe sahip (örneğin, patenli ayakkabının tekerleğinin bulunduğu yada takıldığı alanı kapatmakta kullanılan kapama tertibatı, bu tertibatın sökülüp takılması için kullanılan yardımcı malzeme gibi) üzerinde tekerlek tertibatı bulunan ayakkabılar için de kullanılmak istendiği anlaşılmaktadır.
Tekerlekli patenler 9506.70.30.00.00 GTİP’inde sınıflandırılmakta olup, tabanı tekerleklerin sökülmesi vasıtasıyla ayakkabı tabanı haline getirilebilen eşyanın 64. faslın uygun pozisyonunda sınıflandırılması gerekmektedir.
Bu itibarla, söz konusu pozisyondan yapılan ithalat işlemlerinin geriye yönelik taranarak yukarıda bahsi geçen kritere göre işlem yapılması ve bundan sonra anılan ürüne ilişkin yapılacak ithalat işlemlerinde müteyakkız olunması hususunda gereğini rica ederim.
Müsteşar a.
Arif KÜMBÜL
Genel Müdür Yardımcısı
Dağıtım:
Tüm Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerine