Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Ticari Bedelsiz Eşya İthalatında yapılacak işlemler hk.10.10.2000 tarihli ve 24196 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olan Bazı Ticari Mahiyette Eşyanın Bedelsiz İthaline İlişkin Karar ve Tebliğin yürürlükten kaldırılmasından sonra gümrük idareleri uygulamada tereddütler yaşamışlardır. Konuya ilişkin olarak Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerine muhatap 23.08.2006 tarihli ve 21667 sayılı yazısı ile ticari bedelsiz ithalat işlemlerinde yapılacak işlemler belirlenmiştir.

Buna göre;

1- Ticari mahiyetteki bedelsiz ithalatta garanti belgesi veya garanti belgesi muafiyet yazısı İthalat Rejimi Kararının 2. maddesi uyarınca aranmayacaktır.
2- Bedelsiz olarak beyan edilen ve miktar ve kıymet olarak yüksek kıymetleri içeren serbest dolaşıma giriş beyannamelerinin ilgili olduğu firmalara ilişkin olarak ilgili Kambiyo Müdürlüğüne bildirimde bulunulması gerekecektir.
3- Ticari bedelsiz ithalat kapsamında ithali talep edilen eşya için gümrük idarelerince orijinal fatura kabul edilecektir.


Kaynak: Solmaz Gümrük Müşavirliği-Sirküler

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com