Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Başmüdür vekiline Karnesizler için Başsavcılık soruşturma açtı.


Arkadaşlar öncelikle tartışmayı kavgaya dönüştürmemeye dikkat edelim ve de
Asıl konuya dönelim

Sapla samanı birbirinden iyi ayırmak lazım KARNESİZ başka bir şey YETKİSİZ başka bir şey önce bunu bir bilelim ve bilmeyenlere de öğretelim.

Gümrüklerde iş takibi 2 ayrı Temsil hakkıyla yapılıyor biliyorsunuz Doğrudan temsil ve dolaylı temsil
Doğrudan temsil için , temsilname gerekli.
Dolaylı temsil için , Karne + vekaletname gerekli ( bildiğiniz gibi sadece karne yetmiyor )

Sadece karne sahibi olmak gümrüklerde iş takip etmeye yetmiyor. Karne yanında birde vekaletnameniz olması gerekir, karnesiz kişilerin ellerinde vekaletnamesi olduğu sürece yetkisiz olduğunu kimse söyleyemez. Karnesiz dir ler fakat yetkilidirler. Öncelikle bunu anlamanız lazım.

Gümrüklerde iş takibi kanunla karneye bağlandığından sadece işlerin gümrük kısmında iş yapmaları yasaklanmıştır.
Diğer kurum ve kuruluşlarda ( Tse , İhr.Birlik, tarım orman ,banka , acentalar vs. vs.) vekaletnameleri olduğu sürece sizinle aynı temsil ve yetki hakkına da sahiptirler. Bunu hiç yadırgamayın.

Yetkisiz olmaları için ne karneleri nede vekaletnameleri olmaması gerekir ki Ancak dediğiniz gibi yetkisiz kişiler olsunlar.

Not:
Bu konuyu evvelki sene büyük toplantıda ( Bakanımızın da katıldığı ) Gümrük Müsteşarına aynen benim anlattığım şekilde söylediler ve müsteşar itiraz edemedi.
Biz bu yasağı siz istiyorsunuz diye koyduk o zaman sizler dernek olarak aranızda anlaşın bizden talepte bulunun bizde ona göre gereğini yapalım karnesizleride serbest bırakalım cevabı geldi.
Bunu da neden not olarak yazdım ?
Çünki; olurmu öyle şey, buda nerden çıktı, kılıf uydurmayın vs.vs. şeklinde itiraz edenleri duyar gibiyim. Özelliklede sayın asiyan ı bu akşam kendileri biraz asabi

Maalesef gerçek bu . O yüzden kimsenin kimseyi yadırgamasına gerek yok.