Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: 75 Euroyu Aşmayan 4 Ürün İthalat Rejimine Girer mi?


Alıntı:
spetnas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar,
Taiwandan kendim ve arkadaşlarım için e-bayden satın aldığım 4 adet USB GPS alıcısı 08.01.2012 tarihinde yurda giriş yaptı.
Ardından 23 Ocak 2012'de PTT işlem merkezinde olduğu bildirildi.
Son olarak bugün gittiğimde gümrük başmüdürlüğüne gitmem istendi, beyanname ile birlikte.
Ürünlerde Electronic/Gift yazmaktaydı.

*2 Ürün benim adıma, 40 Dolar olup kargo bedeli dahil 74 Dolar
*2 Ürün kardeşim adına, 40 dolar olup kargo bedeli dahil 74 Dolar,
-Yani toplamda 4 Ürün Bedeli 80 Dolar olup, kargo bedeli dahil 146,8 Dolar ediyor.

Gümrüğe gittiğimde ise oradaki PTT'den sorumlu memur bana aynen şöyle söyledi:
"2 Adet ve aynı soyadında toplam 4 adet olduğu için İthalat rejimine girer, gümrük müşaviriyle ve belgelerle alacaksın."

Bildiğim kadarıyla 75 Euro üzerindeki gönderiler vergileriyle alınıyordu,
1500 Euro üzerindekiler ithalata giriyordu,
Ancak 75 Euroyu aşmayan aynı kolideki 4 Ürün hakkında bilgim yok.
Yardım ederseniz sevinirim ona göre hakkımı arayacağım.

Teşekkürler.
postanedeki gümrük muayenesi tamamlandı mı bilmiyorum ama size birkaç şey söyleyeceğim.

gps navigasyon cihazlarının posta yoluyla ithali mümkün değildir. üstelik 4 tane. büyük risk almışsınız. çünkü cihazlar bandrollü ve takip sistemi taşıdığı için Türkiye'deki belli firmalar tarafından üretilen bandrollü haritaları ve koordinatları kullanıyor. siz Türkiye'ye uyumlu hale getirseniz bile cihaz TR kodu taşımadığı için takip ve izleme sistemi dışında kalır. bu nedenle de izinsiz ve uydu takip sistemi dışında kalan gps olabileceğinden posta yoluyla ithali mümkün değildir.cep telefonları gibi değerlendiriliyor.

ki gümrük işlemleri nasıl gitti bilmiyorum ama gümrüğe terketmeniz süpriz olmaz.size kim 4 tane gps almanızı söylediyse gümrük mevzuatını tekrardan okumalıdır.

1 euro ile 1500 euro arasındaki tüm ürünler ithalat rejimine tabiidir. içeriği ne olursa olsun. mevzuat 75 euroya kadar ticari olmamak şartıyla ve gümrük kanunlarına aykırı olmamak şartıyla 75 euroluk bir istisna limiti tanımlıyor. bizim bahsettiğimiz konu bu. yani siz aldım 20 dolara gps nasıl olsa gelir gümrüğe takılmaz diyemezsiniz. ona bakacak olursanız 10 dolarlık kargoların bile gümrükten geçmediği oluyor. 20 dolarlık ayakkabı saat bile takılıyor. ama 150 euroluk bir chip bile adi posta ile yurda gümrüksüz girebiliyor . yani paket açılınca içinde ne varsa ona göre değerlendirilir. durum bu. hiç kimse neyin takılıp neyin takılmayacağını bilmeden alışveriş yapmasın. bu konuda yanan arkadaş çok fazla.