Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: E baydan aldığım tüfek dürbünü(Spor ve havalısilah için) gümrükte takılırmı?


Alıntı:
Quandoria´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar.Öncelikle yaptığınız bu forum sitesi için teşekkürler..
Sorum şöyle..Ben bir havalısilah kullanıcısıyım.(Havalısilah ın tanımı ve diğer bilgiler sayfanın en aşağı kısmında belirtilmiştir..)
Hobi olarak yapıyorm.
Ve türkiyede havalıtüfek hobisiyle uğraşan birçok kullanıcı havalıtüfek yada silahın yanında dürbün de kullanır.Bu dürbünler silahlara monte edilerek hobisel bi şekilde kullanılılır.Sorum şu ki ;Ben e baydan bir adet 6 ila 24 kere yakınlaştırmalı Bushnell 6-24X50 AOE Cross ILLUMINATED rifle scope adında bir dürbün aldım.Dürbün hong kong, China den gelicektir.Bu dürbün gümrükte takılır mı? dürbünün fiyatı 80 dolar.. Ve bana ücretsiz gönderilecek.Gönderi servisinin adıda sitede şu şekilde belirtliyor ;Standard Int'l Flat Rate Shipping. Dürbünün gümrükte takılıp takılmayacağını yada herhangi bir problemle karşılaşıp karşılaşmayacağımı öğrenmek istiyorum.Ayrıca extradan herhangi bir ücret öder miyim bunu da öğrenmek istiyorum.TEşekkür ederim..


Havalı Silah Nedir?
Havalı silahlar sıkıştırılmış hava,karbondioksit, yada yay gücüyle hiçbir kimyasal tepkime olmaksızın kullandıkları çekirdeği fırlatan silahlardır.Hava silahları değişik şekil ve formlarda olabilir.

Yasal Koşullar: Ülkemiz de de yurtdışında olduğu gibi havalı silah sahibi olmak için özel bir lisansa ihtiyaç duyulmamaktadır.Bu da ateşli silah sahibi olmak için gerekli brökratik işlem ve masrafın havalı silah alımında yapılmaması demektir.
askeri silah ve techizat kapsamında değerlendireceğinden gümrüğe takılır. iyi şanslar.