Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Elimden geldiği kadar eBay ve Gümrük Deneyimlerim ve Sorularınızı Cevaplayacağım

Alıntı:
KiRa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hımm benim elimde kalacağını sanmıyorum ama 20 tane getirtirsem hepsinide satarım kesinlikle de işte gümrük sorunu.neyse o zaman ben satıcıyla konuşayım ödemesini ben yapayım adresi alıcı olarak gireyim bu şekilde de satarsam sorun olacağını sanmıyorum.
yine de teşekkürler
2009/15481 sayılı Karar'ın 45 inci maddesi gereği Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınmakta, söz konusu gönderinin 75 Avroyu geçip 1500 Avroyu geçmemesi halinde ise Avrupa Birliğinden gelmesi durumunda %18, diğer bir ülkeden gelmesi durumunda %20 tek ve maktu bir vergi tahsil edilmektedir.
Diğer taraftan, aynı Karar'ın 126 ncı maddesi çerçevesinde, operatör yetkisi alan hızlı kargo firması, dolaylı temsilci sıfatıyla söz konusu eşyanın gümrük işlemlerini yaparak alıcıya teslim etmekte ve Karar'ın 127 nci maddesine göre bu işlem için ilave ücret talep edebilmektedir.
Eşyanızın kıymetinin 50 ABD Doları olması durumunda, 2009/15481 sayılı Kararın 45 inci maddesindeki muafiyetten yararlanabilmesi mümkündür. Dilekçenizde bahsi geçen ve kargo firması tarafından talep edilen ücretler gümrük idaresi ile ilgili bulunmamakta olup, ilgili kargo şirketiniz ile temasa geçmeniz gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Aynı konuda yapacağınız yazışmalarda yukarıda belirtilen tarih ve sayımızı mutlaka belirtiniz.
Kimden: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilgi Edinme Birimi