Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Amazon.com'dan Fotoğraf Makinesi Hakkında


şimdi aklımı karıştıran olay bu ürünün değeri kargo parası sayılmadan olmuyor mu ?
* maalesef olmuyor, kargo sigorta gibi değerler mal bedeli olarak değerlendirilip CIF kıymet oluşuyor yani sizin mal bedeliniz bu masrafların karşılığında ortaya çıkan rakam olarak değerlendiriliyor.

yani kargo ücreti ile 167$ göründüğü için mi gümrüğe takılıyor ? yoksa 127.48$ olan bir ürün gümrükten muaf olması gerekli değilmidir ? bildiğim kadarı ile 150 Euro altı ürünler gümrüğe takılmıyor ?
* 2011 ağustos ayında yeni bir tebliğ ile 75euro'ya indirildi bu rakam. kaldı ki her 75euro ve altı ürünler gümrüğe takılmayacak diye bir kural yok. tamamen gümrük memurları inisifayitifine göre belirleniyor.

şimdi tahminen ben bu cihaza kaç lira gümrük ederim çünkü 100 milyon daha ödersem Turkiyedeki fiyatı ile aynı olacak bu durumda boşu boşuna bu kadar sıkıntı çekmiş olacağım ve paketin kaybolmasından doğan üzüntü ve streside boşuna çekmiş olacağım ürünü hiç almasam satıcıya geriye göndersem olur mu ? sonuçta satıcı 90 gün garanti veriyor ?
* posta gümrüğünde 10% vergi ve çok cüzi bir rakam ardiye (depolama masrafı) ödeyerek bu ürünü alabilirsiniz. geri göndermekte bir çözüm tabi geri gönderme masraflarının kime ait olduğu da önemli.
__________________
V.Hakan DINC
Dis Ticaret Yoneticisi
Mobile: 05497278080