Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: çinden ithalat


Sayın rabia,
Bahsettiğiniz ürünler ürün niteliği ve adedi bakımından gümrüklü işleme tabi olacaktır. Yine bu ürünler gümrük tarife istatistik pozisyonu bazında vergiye ve garanti belgesine tabi ürünlerdir. Garanti belgesini de şahıs olarak sunmanız mümkün görünmemektedir. Şuanda işleminizin durumu hakkında bilgi verebilirseniz daha fazla olmaya çalışırım.

Diğer sorularınıza gelince,

Bizim gibi yurtdisindan web safasi araciligiyla birden fazla elektronik esya alanlarin yapmasi gerekenler nelerdir?
* Web'den birden fazla elektronik ürün almak demek bunların gümrüğe takılması demektir. Bu da ya ithalat yapacaksınız ya da ithalat yapamayıp geri göndereceksiniz anlamına gelmektedir. Her ürünü istediğiniz adetlerde yurda sokamazsınız. Hepsinin ayrı ayrı kural ve teammülleri bulunmaktadır.

Gelen urunlerimiz neden geri gönderiliyor?
* Geri gönderim talebi ve işlemleri sizin tarafınızdan yapılır. Sizden başkası belli süreler dahilinde sizin yerinize sizin ürününüzü geri gönderme kararı veremez.

Bizim gibi sirketi olmayan tamamen kisisel veya biriki kisi biraraya gelip urun almak isteyenlerin ne yapmasi gerekir ki aldigimiz urunler gumrukte takilmasin?
* Yine bu sorunuzda ürüne ve mal bedeline göre değişir. Topluca getirmeniz söz konusu olamaz gümrüğe takılmadan. Özellikle elektronik ürünlerin prosedürü çok daha detaylıdır. Gümrüğe takılmama gibi bir durum söz konusu olmayacaktır çoklu adetlerde ve nitelikli ve mal bedeli 75euro üzerinde olanlarda.
__________________
V.Hakan DINC
Dis Ticaret Yoneticisi
Mobile: 05497278080