Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: ödeme riski yardım lütfen..
Siz buradaki fabrika ile ödemeyi akreditif ile yapacağınıza dair anlaşırsanız sıkıntı olmayacaktır.
Ama mesela mal tesliminde ödeme olarak anlaştınız diyelim.
Karşı taraf malı almadan parayı serbest bırakmayacaktır. Böyle olunca da bu tarafta malı satın aldığınız yer ile iyi konuşup anlaşmış olmanız lazım.
Zaten muhtemelen peşinat alırsınız ( mesela siparişle birlikte %30) o peşinat ile burada fabrikaya ödemeyi yapar malı yollatırsınız.Geri kalan kısmı mallar gemiye yüklenince mi yoksa mal karşıya teslim edilince mi ödeyeceklerini de akreditif yapar ve akreditifte belirtirsiniz.
Eğer siz şahıs olarak komisyoncu usulü çalışacaksanız akreditifte mutlaka isminiz geçsin.
fabrikadan 10liraya aldığınız malı karşıya 13 liraya satıyorsanız adamlar ordan parayı serbest bıraktıkları vakit otomatik olarak 3 tl size gelir 10 tl sizin devrettiğiniz yere gider.

İthalatçı ayağında sorun olmaması için burdan menşei şahadetnamesi çeki listesi varsa gerekli sertifika vb belgeleri eksiksiz karşıya yollayın. Hatta DHL gibi bir firma ile belgeleri ayrı bir kopya olarak yollayabilirseniz adamlar daha gemi yolda iken mallar oraya varmadan bir sorun olup olmayacağını kontrol ederler ve gümrük çekiminde sorun olmasını önlersiniz.

Ayrıca adamlar ile mal mukabili ödeme olarak anlaşırsanız ve akreditifte anlaştığınız kalitede ve miktarda doğru ürün yollamazsanız onlar o malı orda reddeder ve bu durumda bankaya yanlış mal geldiğini bildirirler ve parayı serbest bırakmazlar. O anda işte artık burda malı aldığınız yere gerçekten borçlanmış olursunuz. Bu yüzden adamlarla doğru mal ve miktar üzerinde iyice anlaşın derim.
Mümkünse numuneler gösterin ve gönderin. Teyit isteyin. Sonra başınız çok ağrır.

Aklıma gelenler bu kadar. Bi de mücbir sebepler var. Savaş çıkar, gemi batar falan Allah korusun diyelim onlar için de..

Selamlar...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey