Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İhracat İstatistikleri Hakkında YardımMerhabalar,
Öncelikle böyle bir site hazırlayan ve katkısı olan tüm arkadaşlara teşekkürler. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimci adayı olarak bir konuda bilgiye ihtiyacım var. Bundan yaklaşık 4 yıl önce kadar çalıştığım şirketin, yurt dışında şubesi olan bir firmayla ortaklık girişimi aşamasında firma ilgili bazı araştırmalar yapmam istenmiş ve firmanın yurt dışındaki faaliyetleri-faaliyette bulunduğu ülkeye yaptığı ihracatın ihrac ürünleri-bu ürünlerin miktarı ve tutarı vs gibi bilgiler talep edilmişti. O zaman için bunu, tam olarak hatırlamamakla birlikte, ekonomi bakanlığı-dış ticaret müşteşarlığı gibi kurumların internet sitelerinden çok detaylı bir şekilde tedarik etmiştim.

Şu anda kafamdaki alternatif iş fikirleri ile ilgili aynı verilere bir türlü ulaşmayı başaramadım. Neyi eksik yaptığımı da tespit edebilmiş değilim. Bu konuda öğrenmek istediğimi şey ister firma bazında ister ürün bazında olsun, belirleyeceğim herhangi bir dönem için hangi ülkeye miktar ve tutar verileriyle birlikte ne kadar ihracat yapıldığını öğrenmek. Örnek vermem gerekirse herhangi bir ülkeye yapılan işlenmiş veya işlenmemiş salyangoz ya da kurbağa ihracat rakamları veya X firmasının Fransaya yaptığı kaz ihracatı rakamları gibi.
Bu konuda beni aydınlatıp bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler ve iyi çalışmalar.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey