Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: araç navigasyon tarifi

merhab sayın üyemiz :

Tarifesi:

8526.91.80.00.11

Elektrikli makina ve cihazlar ve bunların aksam ve parçaları; ses kaydetmeye ve kaydedilen sesi tekrar vermeye mahsus cihazlar; televizyon görüntü ve seslerinin kaydedilmesine ve kaydedilen görüntü ve sesin tekrar verilmesine mahsus cihazlar ve bunların aksam, parça ve aksesuarı
Radar cihazları, hava ve deniz trafiğine yardımcı telsiz cihazları ve uzaktan kumanda etmeye mahsus telsiz kontrol cihazları:
- Diğerleri:
- - Telsiz seyrüsefer yardımcı cihazları:
- - - Diğerleri:
- - - - İstikamet bulucularDiğer ülkeler yani 3 .ülkelerden alınan ürüne % 3,7 vergi ve % 18 kdvsi vardır.Garanti belgesi

95/7606 Sayılı İthalat Rejim Kararına Ek Kararın II Sayılı SANAYİ ÜRÜNLERİ Listesi kapsamında yer alan eşya olup, ülkelere göre karşısında gösterilen oranda Gümrük Vergisine tabidir. EAGÜ (En Az Gelişmiş Ülkeler), ÖTDÜ (Özel Teşvik Düzenlemesi Ülkeleri) ve GYÜ (Gelişme Yolundaki Ülkeler) için Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi uygulanmakta olup, prosedürünü tamamlayan veya tamamlamayan ülkeler ile hariç sektörlere göre vergi uygulamaları değişebilmektedir.
TVO: AB ve EFTA üyesi ülkeleri, BatıŞeriya ve GazzeŞeridi, Bosna-Hersek, Fas, Hırvatistan, İsrail, Makedonya, Mısır, Suriye, Tunus,
(b): Sivil hava taşıtlarında kullanılmak kaydıyla ithal edilmesi halinde gümrük vergisi %0 olarak uygulanır ve bu halde gümrük mevzuatının nihai kullanıma ilişkin hükümlerine tabidir.
II Sayılı Liste SANAYİ ÜRÜNLERİ kapsamında olduğundan dolayı AB ülkelerinden yapılacak ithalatlarda (AKÇT ürünleri hariç) EUR.1 Dolaşım Sertifikası ibraz edilmesi mümkün bulunmamaktadır (Menfi).


Ürünün ithali için:

Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği 2008-08 (Ek-1) gereğince; Serbest dolaşıma tabi tutulan eşyanın Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliğine ve ilgili diğer Yönetmeliklere uygun ve güvenli olması zorunludur (CE işareti). Dış Ticarette Standardizasyon Denetmenleri Grup Başkanlığınca ithalatçıya veya temsilcisine, gümrüklere ibraz edilmek üzere UYGUNLUK BELGESİ verilir.
Denetimlerin etkin ve hızlı bir şekilde yapılabilmesini teminen söz konusu eşya ithalatı SADECE Adnan Menderes, Ankara TIR, A.H.Limanı, A.H.L. Serbest Bölge, Erenköy, Esenboğa, Halkalı, Haydarpaşa, İstanbul Deri Serbest Bölge, Mürted G.Başme., ve İzmir Gümrük Müdürlüklerinden yapılabilecektir.