Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Çin'den 31 elektro gitar
Selamlar,
Geçtiğimiz ay Çin'den 1100 Amerikan Doları karşılığında (Deniz kargosu ve sigorta ücreti dahil) 31 adet çocuk elektro gitarı siparişi verdim.

İmalatın tamamlanmasına 1 hafta kaldı ve konuştuğum kişi, kargo firmasından randevu almak için bi şirket adına ihtiyaçları olduğunu belirtti.
Başta vergi mükellefi olmak için firma sahibi olmam gerektiğini kastettiğini sandım ama sonradan Türkiye'den lojistik firmaları tavsiye etmeye başladı.

Benim sorum:
1- Bahsettiği aracı firmalar olmadan kendi adıma bu kargoyu göndertebilir miyim (Kendisi yapılmadığını idda ediyor) ve limandan şahsen kendim alabilir miyim?

2- Bi firma sahibi olmadan özel isime göndertebilir miyim?

3- Ödeyeceğim KDV'nin %20 olduğunu öğrendim, bunun dışında karşıma çıkacak maksimum masraf ne olur?

4- Eğer aracı firmaya ihtiyaç duymadan kendi özel ismime göndertebilir ve bizzat alabilirsem, bunu düzenleyen faturanın özel bi ismi var mıdır?

Verebileceğiniz her tavsiye işime yarayacaktır, şimdiden çok teşekkür ederim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey