Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Yurtdışı Faturadaki Tarife


Merhaba;

Öncelikle ithalat işleminde kullandığınız ticari faturanın üzerinde tarife bilgisinin olması zorunlu değildir, fakat ihracatçılar tarife bilgisini fatura üzerinde vermek durumunda kalabilirler. UCP-600 Article 18, ticari faturanın üzerinde yer alması zorunlu bilgileri tanımlamıştır.

Fatura üzerinde tarife bilgisi verilmesi kimi zaman ithalat sürecini kolaylaştırıcı faydalı olarak tanımlansa da, ihracatçı ile mutabık kalınmadan yazılmış tarife bilgisi beyanname hattının kırmızıya çevrilmesi veya eşyanızın kimyaneye gönderilmesine sebep olabilir.

Bu kapsamda, belirttiğiniz 8 haneli kod AB nin kullandığı Combined Nomenclature(CN) kodu dur. Gümrük kanuna göre(Madde 15); Gümrük vergileri, gümrük yükümlülüğünün başladığı tarihte yürürlükte olan gümrük tarifesine göre hesaplanır. Gümrük Tarifesi ise; bakanlar kurulunca kabul edilen Türk Gümrük Cetvelini kapsar.
Türk Gümrük Cetvelinde ise 8 haneli CN kodlar değil 12 haneli Gümrük İstatistik Pozisyonları yer alır ve kullanılır.Diğer bir dayanak ise, yine Gümrük kanunun 58. maddesi der ki; Bir gümrük rejimine tabi tutulmak istenen eşya, bu rejime uygun şekilde yetkili gümrük idaresine beyan edilir. Beyan işlemi yaygın olarak yazılı beyannameler ile yapılır. Bu kapsamda fatura üzerinde yer alan tarife değil beyannamade vermiş olduğunuz GTIP bağlayıcıdır.


Bilgilerinize
Direnç Karadoğan