Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Önemli Bir Saptama yaptım lütfen okuyunuz...


Merhaba;

İthalat belirttiğiniz gibi çok sancılı bir süreç. Sürekli güncellenen mevzuatlar, sürekli devlet kurumları ile mücadele bu işi, inanın yeri geliyor içinden çıkılamaz bir hale sokuyor.
İşte burada ithalatı, gümrüklemeyi veya daha genel kapsamlı olarak dış ticareti mesleki kariyer olarak seçmiş, konusunda uzmanlaşmış,hayatını bu işe üzerinde kurmuş profesyonel insanlar devreye giriyor.Alırsınız bir yönetmeliği okursunuz tamam dersiniz ama gümrükleme sırasında aslında o yönetmeliğin sadece yol gösterici, tecrübenin esas olduğunu anlarsınız. İthalat, Alibaba dan, EBAY den.... rekabetçi fiyatlarda ürün bulup onu getirtip para kazanmaktan çok farklı ve kapsamlı bir süreçtir.Bu yüzden kanunu, yüzlerce yönetmeliği , binlerce tebliği var, o yüzden Gümrük Müşaviri, Yardımcısı, ithalat müdürleri,ithalat uzmanları ..etc var.

Oyuncak ithalatı yapmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla; oyuncak ithal etmenin neden çok ciddi ve uzmanlık gerektiren, standartlar ile bariyerlenmiş bir mevzuatı var diye düşündüğümüzde, çok basitçe ifade etmek gerekirse bebeğinizin veya çocuğunuzun oyuncağı meydana getiren plastiğin içindeki zararlı kimyasallara maruz kalmasın veya ufak parçalar var ise bunları yutmasın, etiketinde yaş grupları yazsın ki nihai tüketiciler kendi çocuklarına uygun oyuncağı alsın gibi.. Sizce bunlar, standartların olması gerekliliğini hissettirmiyor mu?

Ayrıca işin birde yerli üretici boyutu var, kendinizi yerli oyuncak üreticisi yerine koyun. Sizin bütün standartları yerine getirerek 10 TL ye mal ettiğiniz oyuncağı, ithalatçı 3TL ye iç piyasaya sunarsa ne yapacaksınız? Bahsettiğini standartlar sadece ithalatçılar için değil, yerli üreticiler için de geçerli..

Bazı ürünler vardır ithalatı gerçekten çok zordur, öyle olması da gerekmektedir. Bu yüzden şu an itibariyle mevzuat gereksinimleri yerine getirilmediği için gümrüğe terk edilen 5 milyar dolarlık mal bulunmaktadır.

Bilgilerinize
Direnç karadoğan