Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: İnternet üzerinden Kaplumbağa yemi ve köpek maması siparişi

Alıntı:
Teta´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

Ben amazon.com'dan yaklaşık 150 dolarlık kaplumbağa yemi ve konserve köpek mamasını dhl aracılığıyla Türkiyeye getirmek istiyorum.(Türkiyede bulunmayan ve mevcut olanlardan kaliteli markalar) Ancak bir kaç tane sorunum var:

1-)Duyduğuma göre , hayvan maması ve kozmetik, koku, parfüm, kimyasallar gümrüğe takılıyormuş.( eğer doğruysa zaten hayallerim yıkıldı demektir)( bunun dhl ile alakası olup olmadığını bilmiyorum)

2-) Getireceğim köpek mamaları bir paketinde 12 konserve var yani 12 lik satılıyorlar bu her pakette 3 tane olması gerektiği kuralını bozuyor mu?

3-) Şuan düşündüğümden daha verimli bir yöntem yada dhlden daha iyi iş yaptığını düşündüğünüz bir şirket önerebilirmisiniz?

4-)2. sorumun cevap evet olursa farklı markalardan 3 er adet 4 farklı paket alma düşüncesi saçma olur mu?

5-)Aldığım ürünlerin kategorisi yüzünden gümrük vergisi ödemek zorunda kalırmıyım? ve gümrük sadece %20 olarakmı kalır?

6-) İki farklı amerikan alışveriş sitesinden alışverş yatığımız zaman dhl aracılığıyla tek kargo olarak geliyor değilmi?

İlk yurt dışı alışveriş tecrübem olacağı için biraz fazla soru sordum, kusura bakmayın

Teşekkürler.

1-hayvan mamasında Tarım Bakanlığınca uygunluk denetimi aranır yani eşyanız gelsede Tarım il Müdürlüğünce kontrol edilip uygun olduğuna dair yazı alınmadan ithalatını yapamazsınız eşyanızın fiyatını alış fiyatı olarak değerlendirmeniz de doğru olmaz nakliye ve sigorta bedelleriniz de eklemeniz gerekecektir.

bu durumda ürün içeriği çok önemli gerek gümrük vergisi gerekse kdv için

2.her pakette 3 tane olması vs.. hediyelik eşya değil ki bu sizin siparişiniz üzerine gelen eşya o kısım Gümrüğün insiyatifinde

3.araştırıp bulabilirsin

4. 2. cevapta saklı

5.getireceğin eşyaya ürün içeriğine bağlı olarak değişebilir

6. DHL ile görüşmende fayda var zannetmiyorum

kolay gelsin...

customs turkey, eu customs code, inward processing, import, export, cutoms duty, customs legislation, import tax, hs code turkey, customs clearance, customs tax, additional cusotms tax