Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: G.T.İ.P. 1008.30.00.00.00 Kuş Yemi İthalatı

eşyanız Türkiyeye geldiğinde ordino dediğimiz eşyanın size ait olduğunu gösterir belgenin ilgili nakliyecinin Türkiyede ki şubesinden yurt dışındaki firmanın tarafınıza düzenlediği ve gönderdiği elinizde bulunması gereken konşimento ile başvurarak evrakı almanız gerekmekte olup, tabi bu da nakliyecinin ordino hazırlama bedeli vs. adı altında sizden ücret talep etmesi demek olacaktır. (nakliyeciden nakliyeciye değişir)

eşyanız geldiğinde ilgili tarım il müdürlüğüne başvuruda bulunacak ve gerekli analizlerin yapılması akabinde uygunluk yazısı adını verdiğimiz Türkiyeye girmesinde sakınca olmadığına dair yazıyı almanız icab edecek ve analiz ücreti ödemeniz gerekecektir. belirttiğiniz üzre her ne kadar ortada fiili bir ithalat olmasa da ilgili birimden aldığınız bilgiyle eş değer olacaktır kanaatindeyim. evraklarla ilgili sıkıntınızdan ziyade eşyanın geri gönderilmesinde ki kastın uygun olmadığı yönünde verilen rapor olduğu kanaatindeyim.
vermiş olduğunuz tarifeye binaen 1008.30.00.00.00
kuş yemi ithalatında gümrük vergisi %50 olup kdv %8 dir ancak ilgili giderleri hesaplayabilmeniz için satış sözleşmesinin incoterms e göre (cif,fob) vs. yapılmasına göre maliyetiniz belli olabilecektir

tüm bunları öngörebilmek vermiş olduğunuz bilgilere istinaden üç aşağı beş yukarı olacak şekilde olacak olup net olmayacaktır.
Ancak eşyayı getirmeden önce satıcıdan alacağınız proforma faturaya binaen tam bşir hesaplama yapabilmek mümkün olacaktır.

iyi çalışmalar...