Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: G.T.İ.P. 1008.30.00.00.00 Kuş Yemi İthalatı

Merhaba;

İthalatını yapmak istediğiniz ürün, hem tarım uygunluk hemde zirai karantinaya tabidir.

Ayrıca ürününüzün giriş yapması gereken belirlenmiş sınır kapıları vardır. Yani eşyanız, ilgili yönetmeliklerde belirlenmiş sınır kapılarından sadece yurda giriş yapabilir.

Zirai Karantina için; bitki sağlık sertifikası(phytosanitary certificate) temin etmeniz gerekiyor. İhracatçınızla bu sertifikayı verip veremeyeceği konusunda görüşmenizi öneririm. Evraklardaki sorun buradan çıkmış olabilir.
Zirai kontrol, malın Türkiye ilk giriş gümrük kapısında araç içerisinde ön kontrol ile başlayacak. Yani eğer eşyanız güvenli olarak değerlendirilmez ise yurda girişine izin verilmeyecektir.

Tarım uygunluk için de eşya henüz ihracatçıdan çıkmadan sistem(gıda güvenliği Bilgi sistemi) üzerinden ön bildirim yapmanız gerekiyor. Eşyanın varışıyla birlikte ek belgeler(ürün analiz raporu, sağlık sertifikası..) sevkiyat bildirimi yapacaksınız.

özetle, ithalatını yapmak istediğiniz ürün kolay bir ürün değil bu nedenle karantina ve Tarım il konusunda uzman bir gümrük müşaviri ile çalışarak risklerinizi en aza indiirirsiniz.

Bilgilerinize
Direnç Karadoğan