Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Çinden ithalat da gümrük vergisi hesabı

Merhaba;

Aslına bakarsanız gözetim ithalatı kısıtlayıcı bir önlem değildir, ek vergi değildir, ek maliyet değildir, savunma aracı değildir adı üstünde gözetim izleme aracıdır.
Belirli ürünlerin ithalatının takibinin detaylı olarak yapılabilmesi amaçlanmıştır. Gözetim uygulaması genellikle, yerli üretimi olan ve ürünlerine ithalat da korunma önlemi getirtmek isteyen yerli üreticilerin başvurusu üzerine uygulanmakatdır. Uygulama amacı, özetle bir malın ithalatında , yerli üreticilerin zarar görmesine sebebiyet verebilecek miktarda artış olup olmadığının belirlenmesi için o malın ithal seyrinin izlenmesidir. Bunu örneğin antdumping bir ön aşaması olarak görebilirsiniz.

Gelelim bunun Türkiye deki uygulamasına, maalesef örneklerde verdiğiniz gibi gözetim bedelinin altında ise mal bedeliniz, ek tahakkuk ile gözetim bedeline eşitlersiniz ve vergisini ek tahakkuk ile yükseltilmiş matrah üzerinden ödersiniz. Hem KDV sini, Hem de gümrük vergisini. A.Tr, EUR 1, Form A gibi vergi muafiyeti sağlayacak belgeleriniz var ise sadece KDV yi yükseltilmiş matrah üzerinden ödersiniz.

İlgili tebliğ ve yönetmelikler de derki, ya gözetim belgesi alacaksın Ekonomi Bakanlığından ya da YDISI gider beyan edeceksin. Ben ek maliyet oluşsun istemiyorum diyorsanız, ekonomi bakanlığına gözetim belgesi başvurusu yapacaksınız. Zaman zaman gözetim belgesi alan oluyor özellikle konu malları üretimde kullananlar ancak genele vurduğumuzda gözetim belgesi alabilen maalesef çok az bir kesim var.

Bilgilerinize
Direnc