Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Unhappy DHL'de aldığım circle lensler takıldı. Yardım?
Merhaba,
Ben 1 haftadan uzun bir süre önce honeycolor.com adlı siteden bir arkadaşımla topluca lens sipariş ettik. Bu lensler kontakt lensler ve kostüm partisinde kullanmak amacıya söyledik. Sitede bir kampanya var, 100 doların üzerindeki alışverişte express kargo bedavaya geliyor. Kullanalım dedik toplu söyledik işte. Ben 2 çift aldım, diğer arkadaş 8 çift.
Toplamda 202 USD tuttu ancak şirket gönderirken üzerine 101 USD yazmış, ayrıca içinde 1 çift lens var diye belirtmiş. Ancak bu pazartesi gümrüğe takıldı beni aradılar falan, tabi ben kafayı yedim böyle bir şey daha önce olmamıştı.
Attıkları evraklarda 150+130+65 tl gibi saçma sapan bir rakam vardı, acayip korktum.
Ne yapsak bir yol bulamadık, ödemeye karar verdik.
DHL'i tekrar aradığımda bana oradaki 101 USD'nin %20'sinin alınacağını, ayrıca ardiye ücreti olan 65 TL'nin alınacağını söylediler.

Ancak istedikleri evraklarda ödediğim miktarı gösteren makbuz ve internet sitesinde ürünlerin linki isteniyor.
Siteden makbuzu atmasını istedim ve yine ödediğimin aksine 101 USD yazıyor. Buradan kurtarıyoruz az da olsa ama internet linklerini atarsam makbuzda yazanın 2 katı fiyat olduğunu görebilirler.
İnternet linklerini evrağa eklemesem sorun çıkar mı? Bu şekilde kurtarabilir miyim?
Geri gönderirsem tam para iade olmayacak, ne kadar iade olacak onu da bilmiyorum, site çok geç cevap veriyor. Şimdiden 5 günüm gitti. Ayrıca geri göndermeye karar verdiğimde gümrük dosyasını kapattırmışlardı. Yarın ardiye ücretini yatırıp dosyayı açtıracağım ancak şu link işini ne yapmalıyım?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey