Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart GRANİT GÖZETİM BELGESİ

GTIP; 68 02 93 10 00 00

Hindistandan Granit ithalatı yapmayı düşünüyorum. Bazı maliyetleri hesap edebilmem için birkaç hususta yardıma ihtiyaç duydum. Yapmış oldugum araştırmalarda; Granit ithalatında ülke farkı gözetmeksizin gözetim uygulaması mevcut.
CIF kıymeti 500 $ / ton (gross) için CIF kıymeti 500 $ / ton a tamamlanıp (Gözetim farkı ilave edilerek) gözetimli CIF kıymeti bulunuyor ve bunun üzerine yurtiçi giderlerde (DV, Ardiye, Banka kom, ordino vs) eklenerek KDV matrahı bulunuyor.

Sorularım;

1 - Gözetim uygulaması oldugu için; Dış Tic. Müst. ayrıca bir Gözetim Belgesi alınması gerekiyormu ? yoksa sadece Gözetim farkını ilave ederek gözetimli CIF kıymet üzerinden hesaplama yapmak yeterlimidir ?

2- Bildiğim kadar ile Hindistandan Granit ithalatı için Gümrük Vergisi yok. Dogrumudur ?

3- Agırlık gözetimde önemli olduguna göre; ihracatçının çeki listesinde bize beyan ettiği bürüt agırlıkmı yoksa limanda konteyner tartıya girerse (sanırım bazen gümrük muayne memuru tartı istiyor) tartı sonucunda çıkan bürüt (konteyner darası düştükten sonra) esas alınır ?

4- Bu malzeme; kimyahane gurubuna girermi ? yani hat kırmızya düşerse gümrük memuru kimyahane raporu istiyebilirmi ?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey