Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: amerikadan hediye paketi


Merhaba sayın kerem,

Gumruk06 eşyanız için tarife tespiti yapmışl. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Hediyelik eşya muafiyeti kapsamında eşya ticaret politikası önlemlerine tabi tutulmaz. Sizin eşyanızın bu statüde değerlendirileceğini düşünüyorum. Eşyanızın bir nevi canlı hayvan olması sebebiyle 2000/53 sayılı BKK (mufiyetler) kapsamında bir istisna olarak sağlık sertifikası istenip istenmeyeceği ile ilgili bir bilgim yok ancak normalde muafiyet kapsamındaki ithalatlarda bu tip belgeler(CE belgesi gibi) aranmaz.

Eğer eşyanız muafiyet kapsamında(anılan kararın 32-33-34. maddeleri) değerlendirilmez ise ithalatta ne tür mevzuata tabi olduğunu aşagıya yazıyorum.

Kolay gelsin.


İthalatında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kontrol Belgesi aranır ve ithalat/ihracatı belirli gümrük kapılarından yapılır (Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği No: 2008/5-Ek 6A)

18.09.2003 tarihli 23799 sayılı tasarruflu yazıda; Bu ürünlerin sadece "İthal ve İhraç Edilecek Gıdaların Giriş ve Çıkış Kapılarının Tespit ve İlanına Dair Tebliğ" ekinde yer alan Gümrük Müdürlüklerinden ithalat/ihracat işlemi yapılacağı bildirilmiştir. (Uygulama Başlangıcı: 01.01.2008)

Gümrük beyannamelerinin tescilinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından CITES belgesi aranır (İthalat: 2008/22 - Ek I-A, II-A ve III-A)

Bu ürün, ithalatında, Kontrol Belgesi düzenlenecek su ürünleri kapsamındadır.

Bu maddeler korunması özel düzenek ve yapılara gerek gösteren maddeler kapsamındadır. (Uygulama Başlangıcı: 31.05.2002)(Özel Düzenek ve Yapı Gerektiren Eşya Listesi
Gümrük Yönetmeliği (Ek 40))

Yabancı ülkelerle yapılacak her nevi hayvan ve hayvan maddelerinin ithal ve ihracı Bakanlık ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından tespit edilen gümrük kapılarından yapılır. (Gümrük Yönetmeliği M 216) Hayvan ve hayvan maddelerinin ithalinde Menşe ve sağlık raporları aranır. (Uygulama Başlangıcı: 15.03.1989)
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com