Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Bitkisel supplement numunesi getirtme

Alıntı:
JNMPX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle kolaylıklar dilerim. Bilmeniz gereken ilk şey, sahtekarlığın en çok görüldüğü sektör üzerinde iş yapıyor olmanız. Çin ve Hong Kong sizin için mayın tarlası gibi. Çok dikkat edin.

Asıl konuya gelince;

- 1 USD gibi bir yaklaşım kesinlikle yanlış.
- Şimdiden söyleyebilirim ki, getireceğiniz numune yapacağınız ilk ithalat olacak. Gümrüğe takılmadan geçmesi mümkün değil. Ayrıca bu iyi bir durum.
- Gümrük bilgilerinin temini için ilgili firmadan HS Code isteyin. Gelen kodu bir gümrük müşaviri ile paylaşıp, GTIP belirlemesini isteyin.
- GTIP şartlarına uygun, standart prosedürde bir numune ithalatı gerçekleştirin. Bu sizin gerçek ithalatınızdaki tüm riskleri ortadan kaldıracaktır.
- Numunenin elinize geçmesi ve incelenmesi konusunda aceleci davranmayın. Numune sadece ürünü test etmek için değil, gümrük sistemini de test etmek için çok iyi bir yoldur. Bunu değerlendirip, numunenin yasal prosedüre göre ithalatını denemek, daha sonra ana siparişinizde karşınıza çıkacak sorunları önceden görüp önlem almanız demektir.

--- Büyük ithalat uzak ihtimal veya bana 1 kutu yetiyor derseniz;
DHL ve TNT'den uzak durmanızı. Mümkünse EMS veya Fed-Ex ile ürünü getirtmenizi;
Ürün bedeli olarak %40-50 bandında bir rakam belirlemenizi;
Üründe gerekli olabilecek tüm evrakların (sertifika vs) elinize önceden ulaşmış olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.
Merhaba JNMPX,

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Aslında numuneyi karşı taraf Türkiye'deki gümrük sistemini test etmek için bana göndermek istiyor. Ben daha önce böyle birşey yapmadığım için danışmak istedim. Ben genellikle aracı ithalat yada ihracata aracılık yaparak cif üzerinden belli oranlarda karla çalışıyorum onun için gümrük mevzuatına pek vakıf değilim. Gümrük mezuati konusunda tavsiye edebileceğin Gümrük müşavirliği ve ayrıca gümrük mevzuatı konusunda tavsiye edebileceğin bir dış ticaret kurs programı (istanbul içinde) varsa bana özelden bildirebilirsen çok sevinirim.

Teşekkürler,

customnewbie