Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Çin İthalat - Azo boya Madde Testi ve RDDS SistemiÖncelikle merhaba,

Çinden cep telefonu kılıfı ithalatı için gerekli işlemleri yaptım ve mallar Haydarpaşa Lİmanına geldi. Gümrük müşavirimiz gerekli işlemleri tamamladıktan sonra bugün KDV ve Gümrük vergisi için benden gerekli tutarı istedi ve daha sonra beyanname kapandı, malları alabilirsiniz dedi.

Ancak yarım saat sonra malzemeleri Azo boyar madde varmı diye İTKİB ve ekonomi bakanlığının ilgili dairesinden gelecek yetkililerin numune alarak azo boyar madde içerip içermeyeceğinin tesitinin yapılacağını bildirdi.

Şimdi benim sorum şu;

Bu işte bir teslik yok mudur? KDV ve gümrük vergisinin ödenmesi ve beyannamenin kapatılması, tüm işlemlerin bittiği anlamına gelmez mi? Bu analiz yapılacaktı ise neden vergiler ödendikten sonra yapılıyor. Yasaklı madde tespit edilirse, devlete yatırılan vergileri nasıl geri alacağız? azo boyar madde tespitinde malzemeler imha edilir yazıyor. Mallar çinden geldiği için bu madde varmıdır yokmudur hiç bilgim yok.

Beyanname sorgulamadan kontrol ettiğimde, Beyanname kapanmıştır yazıyor ve ayrıca İTKİB'e bilgi verildi diye yazmakta.

Müşavirimiz, bizde şaşırdık, malları çekecektik ki sonradan sisteme analiz yapılacağı düştü dedi.

Bu normal midir? Hata var ise kimin hatasıdır? Gümrük müdürlüğü, Azo boyar madde ile ilgili test edilip edilmeyeceği bilgisini almadan nasıl beyannameyi kapattırıyor? Vergileri sanki herşey tamamlanmış gibi alıyor?

yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Gerek duyulursa diye GTİP nolarını ekliyorum;

4202.31.00.00.004202.32.10.00.003920.10.25.00.00

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey