Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Çin İthalat - Azo boya Madde Testi ve RDDS Sistemi


Alıntı:
fredvargas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Maalesef bu konuda çeşitli defalarda itirazda bulunulmasına rağmen İTKİB kontrolü beyanname kapanmadan yapılmıyor. Durumda genel olarak birr terslik olmasına rağmen size özel olarak bir terslik yok uygulamada.

İTKİB numunenelerini aldııktan sonra malınızı hemen limandan çekebilirsiniz. İTKİB raporunun gelmesi 10-15 günü bulabilir. Sorun şu ki eğer ürününlerinizde AZO bulunursa detaylı çeki listesinde yer alan ve rapor çıkana kadar piyasaya vermiş olduğunuz veya stoklarınızda bulunan tüm ürünleri geri çekmeniz gerekmektedir.
@fredvargas

Cevabınız için teşekkür ederim.

Peki varsayalım İTKİB analizinde azo boyar madde tespit edildi. İthal edilen malzemeler arasında, plastik, suni deri, alüminyum, silikon malzemeler var.

Her tip malzemeye göre ayrı ayrı numune alıp test mi ediliyor. test sonucu hangi tür malzemede azo boyar madde tespit edilirse, tüm mallarmı imha idilir, yoksa o malzeme türüne ait olanlar mı imha edilir?

Ayrıca KDV ve Gümrük vergileri ödendi. Ve malzemelerin hepsi azo boyarlı çıktı, tamamı imha edilecek. Biz bu ödenen KDV ve GV'sini nasıl ve ne kadar bir sürede geri alacağız?

İyi günler..