Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Çift fatura ile İhracat Yapılması Mümkün mü ?
İki aşamada iki farklı imalatçı tarafından imal edilerek bir bütün haline getirilen nihai bir ürünün ihracatı, iki ayrı imalatçı tarafından düzenlenen iki farklı fatura ve beyanname ile ama bir seferde / birlikte ihraçatı için nasıl bir işlem yapmak gerekir.
Örnek; Yurtdışındaki alıcı; Mercedes Benz Türk (MBT) firmasının Aksaray fabrikasında imalatı yapılan bir kamyon / çekicinin Bursa da bulunan ABC Beton mikseri üstyapı firması tarafından tamamlanarak üstyapılı olarak bir bütün halinde ihraç edilmesi için iki aşamalı imalat/ ihracat ile ilgili bir şipariş veriyor.
Gerekçesi: Mercedes Benz firması ihracat yapılan ülkede sadece kendi markasını taşıyan ürünleri için Ürün Sorumluluğunu üstlenip, satış sonrası hizmeti veriyor. Üstyapı ( Beton Mikseri) kısmı ile ilgili garanti ve hizmet vermiyor. İthalatçı Türkiye’de üst yapılandırılarak kullanılan ABC Beton mikserinin ürün kalitesi ve fiyatını beğendiği için, ABC firması ile bir anlaşma yaparak kendi ülkesindeki satış sonrası hizmet şartlarını yerine getiriyor.
Bu durumda MBT ve ABC firmalarının 2 farklı faturası ve gümrük beyannameleri TC gümrüklerinde nasıl bir işlem görür ?
Bu konuyu açıklığa kavuşturan bir mevzuat / uygulama var mıdır ?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey