Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Temizlik maddesi ithalatı ve vergi haddi ..


Alıntı:
volkankasar´isimli üyeden Alıntı
Merhaba; <br/> Yurt dışından 20-30 litre civarında bir araba şampuanı getirteceğim. Faturası yaklaşık 600$ civarında olacak.Gümrük tarife cetvelinde 3405 nolu sınıfa giriyor ve vergi haddi 50 olarak görünüyor. Vergi haddi tam olarak ne anlama geliyor? Yani ben bu ürünü getirdiğim taktirde gümrükte yaşayacağım sorunlar, ödeyeceğim vergi vs gibi detaylar neler olabilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim....
Bahsettiğiniz tarifede ( 3405 )

GV muaf KDV % 18

Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği 2008/13 gereğince; Sağlık Bakanlığınca veya Bakanlığın İl Sağlık Müdürlüklerince düzenlenen BİLDİRİM KAYIT BELGESİ ' nin bir örneği, aslına uygunluğu ithalatçı veya temsilcisi tarafından firma kaşesi ve imzasıyla onaylandıktan sonra, her ithalat işlemi için gümrük idaresine ibraz edilir. Bildirim kayıt yazısının ibraz edilmemesi veya bahsedilen bilgilerin farklı olması halinde ürünün ithalatına gümrük idarelerince izin verilmez.
Dış Ticaret Müsteşarlığına hitaben düzenlenen Tebliğin 2 no'lu ek taahhütnamenin her ithalat işlemi için ayrı ayrı ilgili gümrük idaresine verilmesi halinde bildirim kayıt belgesi aranmaz.