Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: kozmetik urun gumruk bilgisi

Alıntı:
DIRENC35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

İthalat da maliyet kavramı, ürünün tabi olduğu tarife ve o tarifenin risk kriterinden , vergi oranlarından tutunda, tedarikçinizin size keseceği ticari fatura tutarına, malın menşeisine ve nerden sevk edildiğine, kara, hava veya deniz yolu ile mi taşınacağına + brüt ağırlığı, hacimsel ağırlığı gibi bir çok referans veriye bağlıdır. Bu bilgiler elinizde mevcut değil ise, net bir maliyet hesabı yapamazsınız ve sizin için yanıltıcı bir durum söz konusu olabilir.

Ancak size fikir vermesi açısından eğer kozmetik üründen kastınız ''Güzellik veya makyaj malz. ,kremler, vücüt losyanları ,saç kremleri etc iyileştirici, tedavi edici etkisi bulunmayan(ilaç) ürünler ise bu ürünlerde %20 oranında özel tüketim vergisi alınmakta. Gümrük vergisinden muaf. Bu oran nasıl hesaplanıyor derseniz , işte yukarıda bahsettiğim gibi bu oranın doğru hesaplanabilmesi için oluşturalacak matrah ve ödenecek ÖTV yi ; ( ticari fatura tutarı+nakliye+sigorta+giderler) x %20 olarak hesaplayabilirsiniz.

Yapmanız gereken, alım yapacağınız toplam mal bedelini belirleyin, tedarikçinizden yaklaşık kap kilo bilgisini alın, nakliyecinizden bu kap kiloya istinaden navlun teklifi alın, daha sonra ürün bilgilerini gümrük müşaviriniz ile paylaşın, ürünlerin tarifelerini belirleyin. Gümrük müşavirinize bu bilgileri verdikten sonra eşyanızın Türkiye maliyetini ortaya rahatlıkla doğru olarak çıkartabilirsiniz.

Saygılarımla
Direnç Karadoğan
Direnç bey merhaba, bir soru da ben sormak istiyorum,izninizle, Getirdiğimiz bu kozmetik ürünlerin Türkiye deki distribütör firması varsa, ve bu firma Türk Patent Enstitüsünden markanın satışı ile ilgili olarak patent almışsa yine de bizim paralel ithalat yapmamız mümkün mü? Birde duyum olarak şunu sormak istiyorum, distribütör firmanın temsil etmiş olduğu marka için gümrüğe yasaklı bildirim gibi bir hakkı mevcut ise genede getirtebiliyormuyz? teşekkürler