Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Turkiye'ye Kesin donusteki Bedelsiz EsyaAlıntı:
Zonur´isimli üyeden Alıntı
Selamlar
Zati esya ve LCD teelvizyon getirm konusunda vermis sorulmus olan sorular vermis oldugunuz cevpalari okudum ve sanirim bir konuda duzeltme yapmaniz gerekiyor.
Yurtdisindan ulkeye giris yaparken zati esya olarak getirilebilecek esylar listesini su linkte bulunabilir http://209.85.173.104/search?q=cache:LBA3ZqQuN3sJ:www.gumrukler.gov.tr/ww3/%3Fcid%3D900001%26id%3DTYAZILAR%26kayitno%3D1679+zati+e%C5%9Fya+muafiyet+listesi&hl=en&ct=clnk&cd=2&gl=us
orada teelvizyonlarda 55 ekran a kadar diye sinir konulmustur ve sizde LCD konsuundaki sorulan cevaplara bu zati esya listesindeki 55 ekran sinirina dayanaraktan cevap verdiginizi saniyorum. Lakin, eger bir kisi Yurtdisinda 24 ay ve uzeri kalmis ve son 6 ayi yurtdisinda gecmis ise ve Turkiyey KESIN DONUS yapiyorsa Konsolosluktan alacagi bir ikametgah ve kesin donus belgesi ile Bedelszi ithalat kapsaminda ev esyalarini getirebiliyor ve bu kanun asagidaki gibi.

"18.02.2000 tarih ve 23968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1 seri no’lu Gümrük Genel Tebliği (Muafiyetler) nin Eşyaya İlişkin Şartlar başlıklı 3 üncü maddesinde ise ‘Evde kullanılabilen oturma, yemek, yatak odaları ve salon eşyası, mutfak takımları ile kişisel bilgisayar ve aksesuarları ve çanak çapları 120 cm. kadar olan (120 cm dahil) olan uydu (çanak) antenler ev eşyası kabul edilir.
Muafiyet uygulanabilmesi için eşya;
a) Ev eşyası olmalıdır,
b) Kullanılmış olmalıdır,
c) İthal edene ait olmalıdır,
d) Naklihane suretiyle getirilmelidir,
verilmis. "
Simdii...
Zati esya listesi ile bu yukaridaki yasada belirtilen urunler farkli kategorideler gibi gozukuyor. Cunku Zati esya listesinde koltuk takimi gibi bir madde yok. veyahut mutfak esyalasi kisminda "Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri," denilmis fakat 18.02.2000 tarih ve 23968 sayılı yasada "mutfak takımları" "salon esyalari" denilmis mutfak takimi salon esyasi olabilecek hic bir esya zati esya listesinde belirtilmemis.
Yani ozetle demek istedigim eger Kesin donus yapiliyorsa getirilebilecek olan ev esyasinin belirleyen liste olarak zati esya listesinin kullanmak pek dogru gozukmuyor. Ya ayri bir liste vardir veyahut tanimlama sadece ev esyasi olarak genel bir sekilde birakilmistir.
Yanlismiyim?

Sayın Zonur

zati eşya ile naklihane ev eşyasını birbirine karıştırmayın
zati eşya dediğiniz şey yolcu beraberinde getirilen şahsi kullanıma ve yolculukta kullanıma mahsus eşyadır.
Naklihane ev eşyası ise bir evde bulunması ve kullanılması gereken tüm eşyalardır.
Tebliğde;
‘Evde kullanılabilen oturma, yemek, yatak odaları ve salon eşyası, mutfak takımları ' derken

oturma takımı , yemek odası takımı , yatak odası takımı ,salon takımı, mutfakta kullanılan beyaz eşya dahil mutfak eşyaları kasdedilmektedir.

Naklihane yaparken herşeyden 1 er adet olmak şartı ile tüm ev eşyalarınızı getirmek hakkınız vardır.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey