Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Exclamation Serbest Bölgeden Transit Ticaret

Herkese merhaba,
Bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.
Serbest bölgedeki bir firmadan Afganistan'daki müşterime transit ticaret yapacağım. Benim şirketim Türkiye'de. Bu aşamada ürünler Türkiye'ye girmemiş, transit olarak Türkiye gümrük sahasından geçerek yurtdışına gitmiş sayılıyor. Zira transit ticaret kapsamındaki işlem ne ithalat ne ihracat sayılmamaktadır.

Fakat Serbest bölge kanunun 7-b göre (Değişik: 13.01.2010-5946/1 md.) “Yurt dışından bölgeye getirilen malların CIF değeri üzerinden binde 1 ve bölgeden Türkiye’ye çıkarılan malların FOB değeri üzerinden binde 9 oranında, peşin olarak ödenecek ücretler,”
denmektedir. Buna istinaden de bizden binde 9 fon tahsil edilmek istenmektedir. Bizim malımız Türkiye'ye çıkmadığına göre kanuna göre bu fonu bizim ödemememiz gerekiyor.

Bu konuda bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Özgür Demir

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey