Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Post Belirli elektronik komponent ithalatı
Merhabalar.
Biraz spesifik malzemeler hakkında bir kaç sorum olduğu için bu mesajı yazıyorum.

Ben belirli malzemeler olan sim modül, sıcaklık - nem sensörü gibi sensörler, elektronik devreler, devreleri bağlamak için gereken ara kablolar ve güneş paneli ile güneş enerjisini depolaması için buna uygun aküler ithal etmeyi planlamaktayım.
Araştırdığım kadarıyla bu ürünler 85 nolu sınıfa giren ürünler fakat tam olarak GTİP numaraları hakkında bilgi bulamıyorum hangi sınınfta olması gerektiğinden emin olamıyorum.
Bir de duyduğum kadarıyla güneş paneli ve aküleri ile ilgili bazı özel kurallar var sanırım onun hakkında da bir kaynak ve ya araştırabileceğim bir yer verebilirseniz çok minnettar olurum.

Benim sorularım :
1) Elektronik ürünlerde genel olarak %8-18 arası KDV ile bazı komponentlerde ÖTV dışında vergi var mıdır? Ayrıca garanti belgesi ve CE belgeleri gibi belgeler istenmekte midir ? Ayrıca Çin'den ithal edilmesi durumunda ek vergiler ödenmesi gerekmekte midir ?
2) İletişim cihazı olarak kullanılan sim modüllerin bildiğim kadarıyla BTK'ya kaydı gerekmektedir. Bu kayıt toplu ithalat için 0,41 kuruş olarak belirlenmiş 2014'te.
Bu cihazlar için KDV, ÖTV , gümrük vergisi (sanırım bundan muaf bir sınıf elektronik cihazlar) ve BTK' ya cihaz başına verdiğimiz 0.41 kuruş dışında bir ödeme yapam gerekiyor mu ?

Şimdiden teşekkürler.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey