Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Aliexpress'ten vergisiz ithalat


e6750 merhaba,

Sorularınız çok güzel hemen açıklık getirelim:

75 euro'ya kadar 'şahsınıza' hediye yada numune şeklinde gümrükten mal çekebilirsiniz. Fakat bu işi ticarete dökmeye kalktığınızda işler sizin düşündüğünüz gibi gitmiyor malesef.

Ticaret yapmak istediğinizde bunun gibi 3 veya 4 ürün getirmeyeceksiniz elbette. Bunların devamı olacak. Her defasında getirdiğinizde 'Gümrük İdaresi ve Devletin farklı organları' " Gel bakalım buraya bunlar ne iş " diye sizi takibe alacaktır. Benzerleri defalarca görülmüştür.

Şirket adına alım yaptığınız zaman, Gümrük Beyannemesi açmanız gerekmektedir ve hangi ülkeden geliyorsa o ülkenin Gümrük Vergi Oranını ödemekle yükümlüsünüz.

10 Tane çantayı kimse kimseye hediye olarak göndermez. Gümrük Memurları size her türlü sıkıntıyı çıkaracak hatta ve hatta bazı çantalarınıza el koymak isteyecektir. Ticari olmadığını kanıtlamak zorundasınız, kanıtlayabilirseniz.

Gümrükte sorunlu ürünlerden ziyade sorun olan ürünleri söylersek sizi daha iyi bir şekilde yönlendirebiliriz. Örneğin elektronik eşya, Gıda ürünleri veya insan vucüduna temas eden ürünlerden kaçınınız. Bu ürünlerde TAREKS , TAEKS , gözetim gibi raporlar istenir ve bu her kalem için uygulanır. Yani epeyce masraflı olacaktır.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Saygılarımla

Konu ZAFER BULAM tarafından (15-07-2014 Saat 00:53 ) değiştirilmiştir.