Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İran'a transit ticaret
Herkese Merhaba,
İran’a 600.000 Euro civarı bir transit gönderimiz olacak, İtalya-Halkalı-İran. En güvenli yöntem olduğunu düşündüğümüz şu yöntemi takip edeceğiz: İtalya’dan İstanbul’a sürekli çalıştığımız nakliyecimiz ile getirtip, Halkalı’da müşterinin nakliyecisinin istediği Antrepo’ya malı boşalttıracağız, gümrükçümüz alıcının nakliyecisinden alacağı tır plakası ve diğer bilgiler ile transit beyannamesini açacak, İran firmasına faturamızı düzenleyip malı nakliyecilerine İstanbul Antrepo’da teslim edeceğiz. Teslim şeklimiz FCA İstanbul.
İranlı firmanın bu yönteme alternatif olarak önerdiği sistemi güvenli bulmadığımız için reddettik: Biz İtalya’dan EXW alırız, İranlı’nın nakliyecisi bizim adımıza malı İtalya’dan İran’a taşımak için teslim alır, biz onlara bir vekalet mektubu veririz ve malı İran’a devam ettirir. Bu sistem legal mi bilmiyorum ama güvenli gelmedi.
Mal cinsi: Vana
Mal Bedeli: 600.000 Euro civarı.

Dikkat etmemiz gereken başka bir husus var mıdır? Mal bedelinin yüksek olması bakımından ekstra uygulamalar olur mu mesela?
Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Teşekkür ederim.


customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey