Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Konşimento
İyi günler ,
Bir konuda görüşlerinize ihtiyacım olacaktır. Şirketim İtlayan şirketidir vede İtalya da porselen yer ve duvar seramikleri üretmekte olup ürünlerini Ex works İtalya fabrika depo teslimi yapmaktadır.

Türkiyede ki 2 ithalatçımıza 2 ayrı fatura kesilmiştir. Her iki müşterimizin isteği doğrultusunda ürünler aynı konteynırda İtlaya daki fabrikamızdan alınmıştır.

Ancak ürünler yola çıktıktan sonra Konşimentoyu düzenleyen Gemi şirketi 2 ayrı konşimento yapacağına tek bir müşteri üzerine konşimentoyu hazırlamıştır. Gemi şirketi bu hatanın düzeltilebilmesi için İtalya da çalıştığım şirketimden kabul edilemeyecek yazılar ve sorumluluklar istemektedir.(Şirketim ürünler yükletilirken kendi payına düşen evrakları doğru vermiş olup hiç bir hatası yoktur)
Böyle bir durumuda konşimentonun düzeltilebilmesi vede her iki müşterimin ürünlerini rahatlıkla çekmeleri için uygulanması gereken prosedür nedir .

Ürünlerin ödemesi mal sevkiyatından önce peşin olarak her iki ithalatçı tarafından ayrı ayrı yapılmıştır.
Yardımcı olacak uzman arkadaşlara teşekkürler vede herkesin ramazan bayramı mübarek olsun.

Saygılarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey