Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Telefon lcd ekranı ve diğer parçaların ithalatı

Sayın Adminia,

Hayırlı işler, iyi günler dilerim.

Çin'den ithal edeceğiniz malları araştırmanız firmanız adına çok anlamlı görünüyor olabilir. Fiyatları görünce de çok fark olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu iş sandığınızdan daha zordur. Çin'den elektronik ve cep telefonu aksesuarı getirmek deyim yerindeyse her yiğidin harcı değildir.

Kısaca konudan bahsetmek gerekirse; Çin'den cep telefonu aksesuarı getireceksiniz. Örneğin kulaklık getireceksiniz veya başka bir çip; anakart - işlemci diyelim. Bu ürünlerin bozuk olması dahilinde malın yenisini Çin firmalarından isteyemezsiniz bu birincisidir. İkincisi ise bu mallar için KDV ve Gümrük Vergisinin yanı sıra, TAREKS ve TSE belgeleri için her kalem malınız için ayrı ayrı miktarlar ödersiniz. Çünkü Çin'den gelen elektronik mallara TSE, Decleration (Ürün Deney) veya TAREKS istenmektedir. Örneğin: 1000 adet kulaklık getireceksiniz, Kulaklık için TSE için tahmini 200 - 300 TL para yatırırsınız. Başka bir kalem için yine yatırırsınız. Bu hem masraftır hem de zaman kaybıdır. TSE'ye başvurduktan sonra veya TAREKS yaptırdıktan sonra geçen süre 20 ila 30 gün arasındadır. Araya birini sokmazsanız bu işler uzar gider. Gereken belgeleri tanzim edemediğiniz zaman Gümrük'te malınız bekler ve her gün için ardiye masrafınız katlanır. Planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir.

Toptancınız bu işi bu şekilde yapıyor ve bu yüzden size biraz maliyetli ürün satıyor. Bu yüzden toptancınızın maliyeti dışarıya karşı çok fazla. Eğer çok kalem getirmeyecekseniz (50 000 adet vs.) Bu ürünlerin size gelişi masraflı olacaktır.

Ülkemizde kulaklık kulağa girdiği için Sağlık Bakanlığından bile izin alınması gerekirken, diğer ürünleri sizlere saymıyorum bile. Anlayacağınız üzere Çin'den elektronik aksam ve aksesuarlarını getirmek gerçekten zor bir iştir.

Araştırıp bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız. İzmir ve civarından malınızı çekmek istiyorsanız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Saygılarımla,

www.borasgumrukleme.com