Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Bilgi edinmek

Hakan Bey, merhaba

Öncelikle sorularınız için meslektaşlarım ve forum üyeleri adına teşekkür ederim. Hem öğretici hem de yeni başlangıç yapacak insanlar için gerekli bir konu üzerinde durdunuz.

1- Serbest Bölge'yi tanımlayalım: Kısa ve öz olarak belirtmeliyim ki; Serbest bölge Gümrüklü sahadır. Yani bulunduğunuz ülke içerisinde bir başka dış ülke olarak nitelendirilir. Örneğin: İzmir'de Bir Alman firmasının şubesi olduğunu düşünelim. Bu Alman firması daha yakın yerlere mal ihrac edebilmek için İzmir'de bir şube kurmuş ve serbest bölgede konumlanmış. İzmir Limanı'na ithal ettiği ürünü, transit ile serebst bölgeye taşıdıktan sonra malın üzerinde oynama yapıp serbest bölgeden ihrac edebiliyor. Bazı muafiyetler olması sebebiyle de (vergi gibi) bu gibi işlemler serbest bölge'den yapılmaktadır.

2. İthalat yapabilmeniz için bir şirketinizin olması yeterlidir. İthalat yaparken satıcı ile anlaşılır ve anlaşma doğrultusunda ödeme şekli ve teslim şekillerine mütakip ticaret yapılır. Yeni bir firmaysanız devlet her ithalatınızı denetler. (Kırmızı hattan ülkeye sokar) Gerekli belgeleri ibraz ederek bu ithalatı elbette gerçekleştirebilirsiniz.

Sorunuz aslında biraz genel olmuş. İthalat yaparken ne gibi belgelere ihtiyacım var demişsiniz. Hangi sektörde olduğunuza göre değişir bu istenilen belgeler. Örneğin; Fabrikanız var, tel üretiyorsunuz. Makineleriniz var ve paslanmak üzere. Kimyasal bir tel temizleme ürünü getireceksiniz. Gümrük sizden, Damga Vergisi ister, nerede kullanıcağınıza dair yazı ister, satıcı firmanın kimya analiz raporlarını ister, çeki listesini konteyner numarasını ister, yabancı faturayı ister, banka transfer yazısını ister...Kısacası ithalat beyannamesinde istenilen her belgeyi ister. (Google: ithalat beyannamesi gerekli belgeler)

3. İthalat veya ihracat yaparken dolandırma şansınız ticari ve teknik bilgilerinize dayanır. Fakat ithalat ve ihracatta %90 güvenilir para transferi söz konusudur. Çünkü firmalar dış ülkeye faturalı mal satarken riske girmek istemezler. Güvenilir yolların en başında Peşin Ödeme ve Akreditif Ödeme seçenekleri gelmektedir.

(Peşin Ödeme, banka transferi peşin yatırma yapılır dekont alındıkan sonra gümrüğe sunulacak beyannamede belirtilir. Gümrük malı ona göre teslim eder. Akreditif Ödeme: Banka aracılığyla yapılan ödemedir. İki tarafında bankası aralarında ödeme işlemini gereken belge ve evraklara göre kontrol eder ve para transferini gerçekleştirir.)

Her türlü soru ve görüşlerinizi bizim ile paylaşabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla,

Boras Gümrük Müşavirliği