Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Çinden toplu siparişlerdeki gümrük ve vergi durumu


Merve Hanım,

Öncelikle hayırlı olsun.

Gümrük'ten ptt ile ücretsiz kargo alabilmeniz için dediğiniz gibi 75 euro ve altında mal kıymeti olması gerekmektedir. Dediğiniz, gibi daha önce de almışsınız. Fakat vergi konusunda korkmayın ve herhangi bir Gümrük Müşavirine ihtiyacınız olabilir.Şu konu da olabilir; ikna etme konusunda Gümrük Müşavirine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk olarak ürünü tarifelendirmeniz gerekiyor. Malı aldığınız yer size HS CODE başlıgı altında malın tarifesini yazar. Bu tarife üzerinden malın CIF (Toplam) kıymeti üzerinden KDV hariç bir de Gümrük Vergisi ödeyeceksiniz. Bu oran öyle tahmin ettiğiniz gibi çok bir oran olmaması gerekiyor. Tarifelendirdikten sonra bu oranı size Gümrük Müşaviriniz söyler ve malınızı çeker.

Örnek veriyorum: Malınızın CIF kıymeti (Toplam maliyet = Kargo, Sigorta, Teslim) 200 euro diyelim. Bilezik getirdiniz. Çinko'dan vesayre. Gümrük Müşaviriniz bunu satıcı ile konuşarak tarifelendirdi. Gümrük Vergisi oranına bakacak ve bunu CIF kıymeti üzerinden hesaplayacaktır. Yani, 200 euro'luk bir mal'da, yine örnek veriyorum; Gümrük Vergisi %6.1 çıktı. 200 euro'nun (CIF) %6.1'ini vergi olarak ödersiniz ve malınızı Müşavir yardımıyla çekersiniz.

Saygılarımla,

www.borasgumrukleme.com