Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: telefon kabı ithalatı
İyi günler merhabalar,

Öncelikle ürününüzün ticari tanımını tam olarak saptayalım. Bu konu hakkında detaylı projeler oluşturmuş biri olarak; plastiğin maddesi ithalatta önemlidir.

1. Malı, Şirket üzerine mi getireceksiniz? Kaç adet getireceksiniz? Malı hangi gümrükten çekmek istiyorsunuz?

2. Fedex ile gelecek malınız ticari hüküm taşıyor ve 75 euro üzerinde ise ki çok getireceğiniz için muakkak geçiyor olması lazım Gümrük Vergisi'ni ödemek zorundasınız. Arkadaşımızın verdiği tarifeyi incelemedim ama tarifelendirme de detay ve doğruluk ister. Satıcı size muakkak Harmonize sistem hakkında (HS CODE) bilgi verecektir gerekirse ordan yola çıkar malı tarifelendiririz.

3. Fedex ile gelecek malınızın gümrüğe takılma olasılığı dediğim gibi 75 euro üstü ve tekerrür mallardan oluşuyor ise gerçekleşir. Fakat Gümrük Vergisi ve içerisindeki ek mali yükümlülükler ödendiğinde malı çekebiliriz.

Burası önemli, malın tarifesine göre TAREKS veya Sağlık Bakanlığı İzin Yazısı çıkabilir. Bunun içinde mal gelmeden önce gerekli yerlere sertifikalar ve izinler için müracaat yapılması esastır. Aksi taktirde malınız gümrükte bekleyecek ve bu izin belgeleri çıkıncaya kadar ardiye masraflarınız artacaktır.

4. Malı alırken teslim şeklini ayarlamanız gerekir. Satıcı büyük ihtimal malı FOB olarak satmaktadır. CIF olarak anlaşırsanız içinde navlun ve sigortayı da ödemiş olursunuz. Bu bilgileri biliyorsunuz varsayıyorum.

Detaylı bilgileri mail ile görüşebiliriz.

Saygılarımla,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey

Konu ZAFER BULAM tarafından (07-08-2014 Saat 23:12 ) değiştirilmiştir.