Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart 5607 Saylı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu
Yeni Kaçıkçılıkla Mücadele Kanununun (5607 Sayılı) yürürlüğe girmesi ile ithalat ve ihracat yapan tüm firmalarda büyük bir tedirginlik yaşanmaya başlamış ve Firmaların bir çoğu zamanını yeni kaçakçılıkla mücadele kanunu ile ilgili toplantılarla geçirmeye başlamıştır. Bu kanunda gerekli değişikliklerin yapılmaması durumunda bir çok firmanın kaçakçılık damgasıyla karşı karşıya kalacağı açıktır.

5607 sayılı Kanunda, 4926 sayılı Kanundan farklı olarak suç ve kabahat ayrımına gidilmiş ve kaçakçılık fiilleri kaçakçılık kabahatleri ve kaçakçılık suçları olarak ikiye ayrılmıştır. Bilindiği üzere 4926 sayılı Kanun ekonomik suça ekonomik ceza prensibi ile hazırlandığından ticari hayatın gereklerine uygun hükümler içermekteydi.

Yeni Kanun incelendiğinde ise, görüleceği gibi ithalat/ihracat yapan kişinin birden bire kaçakçı olarak suçlanması, yargılanması işten bile değildir.

Yeni Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu 4926 sayılı yasanın tüm kazanımlarını geri almakta ve 1932 yılında yayımlanan 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine dair kanunun hükümlerini yansıtmaktadır. 1932 yılında Türkiye şartlarında kaçakçılıkla mücadeleden çok, dış ticareti engellemek için kullanılan 1918 sayılı ilk kaçakçılık kanununa neredeyse geri dönüş yapılmıştır. Yeni Kanunda Kaçakçılık suçlarında kasıt olması gerektiği belirtilmiş ama kasıt olup olmadığı hangi şartlara göre belirleneceği açıklanmamıştır.

Kısaca yeni kanun ilgili kurumlara büyük yetkiler tanıyan, bürokrasinin ekonomik faaliyetlerin her aşamasında müdahalesine ortam yaratacaktır. 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun reel sektörün tepkilerinden sonra değişikliğe gidileceği umut ederek; İthalat ve ihracat işlemleri ile ilgili tüm şirketlerin daha dikkatli olmaları, zor durumlarla karşılaşmamaları dileği ile, (kanun tam metni için www.romtas.net)

Saygılarımla.Akif PARLATAN

Gümrük Müşaviri

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey