Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Estonya'dan araç getirme


Alıntı:
vetmed´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
nasıl yani ben kalıcı olarak götürmek istiyorum Türkiyede kullanmak için.
Merhaba.

Size kanunlardan bahsedeyim ;

MADDE 6 – (1) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri taşıtlarına, 365 (üçyüzaltmışbeş) günlük dönem içerisinde 180 (yüzseksen) gün süre verilir.

Yani eğer türk kimliğiniz varsa, yurtdışından getirdiğiniz aracı türkiyede en fazla 6 ay kullanabilirsiniz. Ancak, 2. Sıradaki Kanunumuz Diyorki ;

(2) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerden, malulen emekli olanlar ile ön emeklilik hakkı kazananlar dâhil yurtdışından emekli olanların, emeklilik belgesini ibraz etmeleri hâlinde, taşıtlarına 360 (üçyüzaltmış) gün süre verilir.

Yurtdışından emeklilik durumunuz ve vatandaşlığınız varsa, emeklilik belgenizi ibraz ettiğiniz halde yani bildirdiğiniz halde direk aracınızı 1 sene boyunca kullanabilirsiniz.

(4) Taşıt getirmek istedikleri tarih itibariyle son 185 (yüzseksenbeş) gününü kesintisiz olarak Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçirmediği anlaşılan kişilere, bu maddenin (1) ve (2) nci fıkraları kapsamında durumlarına uyan sürelerden taşıtın ve kişinin Türkiye’de kaldıkları süre düşüldükten sonra arta kalan süre verilir.

Yani eğer aracınız burda 6 ay, veyada 1 sene kaldıysa yurtdışına çıkıp aynı gün veyada ertesi gün yeniden o araçla ülkeye giremezsiniz.O Aracın yurtdışında minimum 6 ay kalması gerekir ( 185 gün ). 185 Günü geçirmeyen aracı hiçbi şekilde gümrük üzerinden türkiyeye sokamazsınız.

Teşekkürler.
Hayırlı Bayramlar.
Sağlıcakla Kalın.