Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Müşteri Gümrük Çıkışını Yapmaz İse (EXW yada FCA)
Merhaba,

Öncelikle herkese merhaba demeke istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir türk şirketi yurtdışında bulunan ikinci bir şirketi için ürün almak istiyor. Biz teklifi FCA olarak verdik. Fakat firma, ısrarla ürünlerin ödemesini yaptıktan sonra irsaliyesinin kesilerek istanbulda bulunan depolarına teslimatın yapılmasını istiyor. İrsaliye ile fatura arasında bulunan 7 günlük yasal süre içinde malların çıkışı yaparsam faturayı keser ve işlemlere başlarsınız eğer bu süre içinde malların çıkışını yapamazsam faturasını kesersiniz, ben ne zaman çıkış yapacaksam o zaman gümrük işlemlerini yaparsınız demekte. İtiraz ettiğimizde ise o zaman faturayı keser gümrük işlemlerine başlarsınız, zaten çıkış için iki aylık bir yasal süre var denmekte.Müşteriye sen ne zaman yükleme yapacaksan iki gün önce bana haber ver, işlemlerini yapıp malları hemen getireyim dememe rağmen kabul ettiremedim. Gümrükçümle görüştüğümde eğer firmaya güvenmiyorsan hiç bu işlere girme, neden nakliye zamanı teslimi kabul etmiyor dedi.

Sormak istediğim müşterinin istediği bu uygulamanın normal olup olmadığı? Fatura kesiminden sonra ne kadar süre içinde gümrük işlemlerini yapmalıyım? Ben faturayı kesip gümrük işlemlerini yaptıktan sonra müşteri eğer malların çıkışını yapmaz ise hem gümrük hemde muhasebesel açıdan ne gibi sıkıntılarla karşılabilirim? Bunları önlemek için neler yapabilirim?

Tekrar teşekkürler,

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey